PHARIHACEUTISCH WEEKBLAD

YOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. J. OPWIIRDA, Apotheker te Nijmegen. Dit Blad wordt eiken Zaterdag uitgegeven bij den Boekhan-: Alle stukken, welke men in dit Blad wenscht opgenomen te delaar D. B. CENTEN te Amsterdam. Prijs per Jaargang,! zien, gelieve men franco in te zenden aan den Redacteur franco per post, ƒ 4.50. te Nijmegen, voor Woensdag. Prijs der Advertentiën: van 1 tot 6 regels ƒ1.—, elke regel meer 15 ets., en 10 ets. voor een N°, van het Blad. Brieven franco.

©e Jaargang.

ZONDAG 12 December 1869.

N°. 33.

IHededeelingen. Ingezonden stukken. Het examen voor het verkrijgen der bevoegdheid als apotheker is 1.1. Dinsdag 7 December te Utrecht aangevangen. Er hebben zich 15 candidaten aangemeld. Even als bij de vorige apothekers-examens is het begonnen met de practische werkzaamheden in het laboratorium, bestaande in het bereiden van pharmaceutische praeparaten, het onderzoek van geneesmiddelen op zuiverheid en gehalte, en het opsporen van anorganische en organische vergiften. De candidaten zijn in 3 seriën afgedeeld, waarvan de eerste met de bereiding der praeparaten , de tweede met het onderzoek van geneesmiddelen enz., de derde met het toxieologisch onderzoek is aangevangen, terwijl zij dan verder opvolgend de verschillende werkzaamhedeti verrichten zullen. Deze werkzaamheden geschieden in het scheikundig laboratorium der Hoogeschool. Het openbaar theoretisch examen zal na den afloop der practische werkzaamheden aanvangen op Maandag 30 December. L.l. Zondag ontvingen wij nog een adhaesie-adres uit Kampen en een uit Doesburgh. Zij zijn met de overige adhaesie-adressen (thans gezamenlijk 51 in getal) tegelijk met het oorspronkelijk adres Maandag 6 December aan ZExc. den minister van binnenlandsohe zaken verzonden, zoo ook het afschrift van het adres aan de Tweede Kamer. Uit het Handelsblad hebben de lezers kunnen vernemen, dat reeds vóór dien tijd door den heer Schreuder, apotheker te Haarlem, een contra-adres was ingezonden. Inde vergadering van den geneeskundigen raad voor Overijsel en Drenthe, is door den voorzitter medegedeeld, dat inde laatste vergadering der inspecteurs en adjunctiuspecteurs is voorgesteld in het volgende jaar de examens voor leerlingen-apothekers te Amsterdam en te ’s Hertogenbosch te houden, NOG BENIGE BIJZONDERHEDEN BETREFFENDE HET CHLORALHYDRAAT. Onderscheidene geleerden in Frankrijk blijven hunne opmerkzaamheid wijden, aan het door Liebreich als hypnoticum ontdekte Chloralhydraat. Het is gebleken, dat het verschil inde resultaten afkomstig is van het al dan niet goed bereide praeparaat. Het echte chloral wordt verkregen door de inwerking van chloor op absoluten alcohol. Is de alcohol waterbevattend, dan ontstaat er eene zeer zamengestelde stof, die tot heden weinig be-

kend is en chloor alcoholische olie heet. Deze zelfstandigheid bezit niets van de physiologische werking van het chloral. Om zich omtrent de . zuiverheid van het chloral te overtuigen, behandelt Bouchet het met een alcali. Is het chloral zuiver, dan gaat het geheel over in mierenzuur-alcali en in chloroform, en blijft volkomen kleurloos. In het tegenoverstaande geval wordt het min of meer bruin gekleurd door de vorming eener bijzondere stof, afkomstig van de chlooralcoholische olie. Ook is door onderscheidene scheikundigen wederom bewezen, dat het chloral, in aanraking met de alcalische bestanddeelen van het bloed, overgaat in chloroform, hetwelk zij na het gebruik aan het chloralhydraat in het bloed en in onderscheidene andere vochten hebben kunnen aanwijzen. De geneeskundige faculteit, te Leipzig heeft eene prijsvraag uitgeschreyen over de werking van het chloralhydraat op het menschelijk organisme, Dr. Bouchet heeft eene tabel opgemaakt der doses, waarin het chloralhydraat kan gegeven worden, namelijk kinderen tot 4 jaar 15 grein, van 5—15 jaar £ drachme tot 45 grein, volwassenen 1 drachme tot 75 grein, doch niet daarboven. Dumas maakt bij gelegenheid dezer mededeelingen opmerkzaam op de belangrijke bijzonderheid, dat het chloral tot de talrijke lichamen behoort, die voor 30 tot 40 jaren ontdekt zijn door de scheikundigen, die zich toen met de 'organische scheikunde bezig hielden. Hij zelf, die de scheikundige formule van het chloral vastgesteld had, was evenals Liebig daaraan zeer werkzaam geweest, zonder echter de physiologische en therapeutische eigenschappen van,dit praeparaat te bevroeden. Zoo ziet men twee verwante stoffen, chloroform en chloral, die, in het zuiver belang der abstracte wetenschap en der scheikundige theorie ontdekt, voorwerpen der zorgvuldigste studiën geweest zijn, thans als hoogst geschatte artsenijmiddelen optreden. Dumas vermoed, dat zulks met vele andere scheikundige verbindingen het geval kan zijn en wekt de jonge geneesheeren op, in plaats van, even als de ouden, uitsluitend artsenijmiddelen te bezigen door de natuur inde planten voortgebracht, voortaan de zelfstandigheden door de organische scheikunde verkregen met meer opmerkzaamheid te behandelen. Muller en Paul te Berlijn hebben medegedeeld, dat zij een eenvoudigen weg gevonden hebben, om het chloralhydraat zeer goedkoop te bereiden. De hoofdzaak is hierbij chloor in absoluten alcohol zoolang te leiden