strooit, waarom zouden de daaruit voortgesproten individus den bouw met de oorspronkelijke stamplant niet gemeen kunnen hebben? Wel zijnde tot dusverre in het werk gestelde proeven om rabarber met den bouw van Aziatische in Europa voort te brengen, mislukt, maar waarom zou het oogenblik niet kunnen aanbreken of misschien reeds aangebroken zijn, waarop hierin verandering kwam of gekomen is? De vraag ot Europesche rabarber met den bouw van Aziatische niet even goed kan wezen als de laatste zelve, zon door scheikundig onderzoek of door de praktijk uitgemaakt moeten worden. De heer R. is tot de zekerheid gekomen, dat de door hem bedoelde rabarber geen Europescbe was, niet alleen door het ontbreken van den gestraalden bouw, maar 'Ook door Kloete Nortier’s reactie met tinctura jodii *). Broodonderzoek. Brood, hetwelk de melk, die er mede gekookt werd, deed schiften, werd door Sobertson onderzocht. Het brood werd eenigen tijd warm getrokken met aqua destillata, gefiltreerd en het Altraat met chloretum baryticum behandeld, waardoor een praecipitaat ontstond. Een ander gedeelte van het brood werd verbrand en de teruggebleven asch met bisulphas kalicus gegloeid, de gegloeide massa met verdund zoutzuur uitgetrokken en met eene alcoholische kali-oplossing in overvloed vermengd. Na eenigen tijd rust, werd de heldere warme vloeistof afgegoten en met eene oplossing van chloretum baryticum behandeld. Door verwarming ontstond nu een praecipitaat. Een gedeelte der zoutzure oplossing werd vóór de behandeling met kali op een waterbad tot droog verdampt en toen weder in oplossing gebracht, welke oplossing weder behandeld werd als de vorige. Deze behandeling, die gediend had, om te zien of de reactie soms door kiezelzuur was veroorzaakt, veranderde het eind-resultaat niet. De slotsom was dus, dat het brood verontreinigd was met eene aluminium-verbinding, waarschijnlijk met gewonen aluin. FrilCtUS atlisi werd verontreinigd gevonden voor 5 proc. met fructus foeniculi, voor 3 proc. met fruotus conii. Somwijlen komt onder fructus anisi eene gele variëteit van semen nigellae voor. Witte inkt. Als geschikte ingrediënten worden opgegeven kremserwit, arabische gom en karnemelk. *) Deze reactie is gegrond op het grooter gehalte aan amylum van Europescbe rabarber. Wanneer men één grein poeder van Chinesohe rabarber ineen reageerbuisje met twee drachmen gedistilleerd water kookt, dit afkooksel met nog 2 med. oneen gedistilleerd water verdunt en hierbij 6 droppels tinctura jodii (Pharm. Neerl.) voegt, dan zal men zien, dat er bij de eerste aanraking van de joodtinctuur met het verdunde afkooksel eene groene kleur ontstaat, die echter na omroering met een glazen staafje zeer verflauwt, na eenigen tijd voor eene lichtbruin-gele plaats maakt en na eenige dagen rust geheel verdwijnt. Behandelt men 1 grein poeder van Europesche rabarber op dezelfde wijze met tinctura jodii, dan ontstaat er oogenblikkelijk eene donkerblauwe kleur, die na omroering niet verdwijnt en na eenige dagen rust nog steeds dezelfde, hoewel eenigszins lichtere blauwe, kleur blijft behouden, niettegenstaande er zich een aanmerkelijk donkerblauw praecipitaat van joodamylum op den bodem der reageerbuis heeft afgezet.

Regilnum is een alcaloïde, voorkomende inden groenen bolster der vruchten van Ju glans regia. Acidum mucitannicuni is een zuur, hetwelk zich in het dunne schilletje om de kern dier vruchten bevindt. Opmerkelijk is de absorbtie van zuurstof door de bolsters dier vruchten, meer nog dan door phosphorus. Kristallen, afgezet uiteen vaatje, gevuld met succus cydoniorum. Kleurlooze, prismatische, opeengehoopte kristallen, die in water bij verwarming gemakkelijk oplosbaar waren, vrij sterk zuur van smaak. Het scheikundig onderzoek door C. H. van Ankum ondernomen, leverde als reacties op, dat de oplossing met acetas plumbious een witten neerslag gaf, die bij verhitting onder water in eene taaie massa veranderde, welke bij bekoeling hard werd en dan gëmakkelijk tot poeder waste wrijven. De oplossing met ammonia geneutraliseerd, en vermengd met chloretum ammonicum en chloretum calcicum, bleef helder en bevatte dus appelzuur. Bij verder onderzoek bleek zij vrij te zijn van andere vruchtenzuren. Anorganische zuren waren evenmin aanwezig. 1,023 Gram van de kristallen, opgelost in water, ammoniakaal gemaakt en vermengd met oxalas ammonicus, gaven een neerslag,, die, na goed uitgewasschen, gedroogd en in carbonas calcicus omgezet te zijn, 0,2486 gram woog = 0,1392 kalk 13,23 {j. De formule van zure appelzure kalk met 6 molec. kristalwater vereischt 13,3 Even als deze zure malas calcicus met 6 molec. kristalwater, werden ook de onderzochte kristallen op 100° onder verlies van een gedeelte des waters in eene taaie massa veranderd. Arsenik in tartarus emeticus en andere stibiumpraeparaten. Van Ankum raadt voor dit onderzoek aan, het stibium-praeparaat met eene viervoudige hoeveelheid nitras natricus te verbranden, het residu met water uit te trekken, de oplossing met salpeterzuur een weinig zuur te maken, daarna te conoentreeren, nitras argenticus hij te voegen, en vervolgens zeer voorzichtig verdunde ammonia liquida, als wanneer het ontstaan vaneen meer of min rood gekleurden neerslag den arsenik aantoont. In 10 grein tartarus emeticus, die nog geen half milligram arsenikzuur bevatten, kan op deze wijze vrij duidelijk de arsenik worden aangewezen, hetgeen voor de pharmaoie als toereikend mag worden beschouwd. Tinctura ferri acetici. Volgens G. van Mesdag moet voor dit praeparaat de voorkeur gegeven worden aan de oplossing van acetas ferricus in alcohol. Bij de bereiding van dit zont, hebbe men vooral op te letten dat het door ammonia gepraecipiteerde oxydum ferricum nauwkeurig wordt afgewasschen, omdat eene geringe hoeveelheid aanhangend ammoniazout aanleiding kan geven tot niet welslagen der tinctura. Radix jalappae minor, wegens zijn gebrek aan harsbestanddeelen zeer af te raden, is volgens H. Bennema de radix jalappae alba of nova, afkomstig van Convolvulus orizabensis. ONTPLOFFINGEN, Te Berlijn is den 9<len dezer eene fabriek van dynamiet, uit onderscheidene afzonderlijke huizen bestaande, geëxplodeerd. De explosie geschiedde met zulke hevigheid, dat de werkplaats tot op hare grondslagen is uiteengerukt én stukken steen op een afstand van IS—2O minuten zijn weg-