PHARMACEUTISCH WEEKBLAD

VOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. 1. OPWIJRDA, Apotheker te Nijmegen.

Dit Blad wordt eiken Zaterdag uitgegeven bij den Boekhandelaar D. B. CENTEN te Amsterdam. Prijs per Jaargang, franco per post,/4.50. i

Alle stukken, welke men in dit Blad wenscht opgenomen te zien, gelieve men franco in te zenden aan den Redacteur te Nijmegen vóór Woensdag.

Prijs der Advertentiën; van 1 tot 6 regels ƒ1 —, elke regel meer 15 ets., en 10 ets. voor een N°. van het Blad. Brieven franco.

9e Jaargang1.

ZONDAG 16 April 1871.

S°. SI.

Mededeelingen. Ingezonden stuk Ren. De Minister van Staat en van Binnenland sche Zaken, gelet op art. 18 der Vet van 1 Juni 1865 en op de Koninklijke besluiten van 14 Februari 1870 en van 5 November 1870, maakt bekend, dat inde maanden Juni of Juli aanstaande gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 8 en 9 dier Wet, ter verkrijging van acten van. bevoegdheid als hulp-apotheker of apotheker. De dagen, waarop, en de plaatsen, waar de voormelde examens worden afgenomen, zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, worden verzocht daarvan opgave te doen aan den voorzitter der commissie voor het examen van hulpapotheker en apotheker, den hoogleeraar Dr. O. A, J. A. Oudemans te Amsterdam. Zij, die tot het examen van apotheker wenschen te worden toegelaten, moeten bij hun verzoek het bewijs voegen, dat zij minstens twee jaren als hulp-apotheker binnen het Koninkrijk zijn werkzaam geweest. Zij, die alleen wenschen te worden toegelaten tot het levéren der bewijzen, bedoeld inde eerste zinsnede van art. 8 van boven aangehaalde wet, en alzoo het (geheele) examen van hulp-apotheker voor alsnog niet wenschen af te leggen, behooren daarvan vóór 1 Mei e. k. schriftelijk opgave te doen aan den Voorzitter der Commissie van examen. DISSOCIATIEVERSCHIJNSELS. I. De leer van de dissociatie van Deviile of van de gedeeltelijke scheiding der atóraen vaneen samengesteld lichaam bij eene temperatuur lager dan die van zijne geheele ontbinding, is het eerst op gassen en dampen toegepast. Men zag kooloxyde zich scheiden in kool en koolzuur (2 GO C -f- C02), zwaveligzuur in zwavel en zwavelzuur (3 SO. = S -f- 2 S03) enz. Door de toepassing der mechanische warmte-theorie op de dissociatieverschijnsels is zij beroofd van het geheimzinnige kleed, dat haar bedekte en dient zij meer en meer tot verklaring van feiten, die vroeger onverklaard moesten blijven. Het zijn nu niet alleen gassen en dampen, waarbij men de dissociatieverschijnsels heeft waargenomen, maar men heeft opgemerkt, dat zij bij vaste lichamen en vloeistoffen even talrijk voorkomen. Oplossingen van nitras bismuthicus, chloretum stibicum, ijzer-

aluinen, boras natricus worden door water ontleed. Sulphas natricus acidus wordt door omkristalliseeren zijner oplossingen ineen normaal zout en vrij zuur gesplitst, sulplias natricus orystallisatus in oplossing wordt bij 33° C. van zijn kristalwater gescheiden. De oplossing van sulphas zinoicus wordt bij 40° C. ineen zuur en basisch zout gescheiden. Violette chroomoxydezouten worden bij verwarming hunner oplossingen in groene veranderd. Oplossingen van ammoniazouten worden bij verhitting ontleed. Blauw koperhydroxyde wordt bij verwarming onder water gescheiden in zwart koperoxyde en water. Hydras ferricus wordt gedeeltelijk gescheiden in ijzeroxyde van Péan-Saint-Gilles en water. Koolzure kalk wordt bij verhitting gescheiden in koolzuur en kalk. Zij leveren allen voorbeelden op van dissociatieverschijnsels bij vloeistoffen en,vaste lichamen. Hot is voornamelijk echter de dissociatie van het chloretum ferricum, waarvan de verschijnsels de aandacht der scheikundigen getrokken hebben. Het eerst wees hierop Debray, terwijl Gunning ze nader onderzocht. Krecke heeft de dissociatieverschijnsels van chloretum ferricum aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De resultaten zijner onderzoekingen komen voor inde Verslagen en mededeelingen der Koninklijke Academie van Wetenschappen en het is daaruit, dat wij grootendeels het bovenstaande en het navolgende ontleenen. Alle oplossingen van chloretum ferricum, die geen vrij zoutzuur bevatten, worden bij verwarming ontleed, de sterkere bij eene hoogere, de slappere bij eene lagere temperatuur. Oplossingen, die meer dan 4 procent ijzerchloride bevatten, kunnen, zonder ontleed te worden, temperaturen van 100° verdragen. Bij sterkere verwarming in gesloten buizen heeft bij allen echter eene meer of min volledige ontleding plaats. {Wordt vervolgd). DE SYNTHESE VAN HET INDIGOBLAUW. De moderne leer van de constitutie der aromatische verbindingen, die door Baeijer en Knop het eerst is toegepast op de familie van den indigo en hen geleid heeft tot de bereiding van het eerste zuurstofvrije indigoderivaat, het indol, heeft thans Emmerlich en Engler op den weg gebracht tot de synthese van het indigoblauw. De nijverheid zal van deze ontdekking wel niet dadelijk partij kunnen trekken, doordien genoemde scheikundigen tot heden slechts zulke geringe hoeveelheden verkregen hebben, dat zij daarmede enkel de identiteit van hun product met het natuurlijke indigoblauw buiten twijfel