13e Jaargang. 25 Juni 1876. N°. 8.

PHARMACEÜTISCH WEEKBLAD

VOOR NEDERLAND. Voor Apothekers en Apotheekhoudende Geneeskundigen

REDACTEUR: R. J. OPWIJRDA, te Nijmegen. Prijs per Jaargang, franco per post, f 4,50. Advertentiën: van I—s regels ƒ 1,—, elke regel meer 20 Cts. en 10 Cts. voor een N°. van het blad. Een Abonnements-tarief is op aanvrage verkrijgbaar.

UITGEVER: D. B. CENTEN, te Amsterdam. De stukken, welke men wenscht opgenomen te zien, worden ui terlijk Woensdag morgen verwacht bij den Redacteur. De Advertentiën ui ter lijk Vrijdag avond bij den Uitgever.

Mcdcdcclhig«n. Ingezonden stukken. VERKOOP VAN VERGIFTEN EN VAN MET VERGIFTIGE ZELFSTANDIGHEDEN BEDEELDE STOFFEN. 11. Voordat wij tot de gedachtenwisselingen naar aanleiding van het rapport der Noord-Hollandsche Commissie over het gebruik van arsenigzuur op landbouwkundig gebied overgaan, halen wij nog een paar feiten aan; het eerste om op het veelvufdig gebruik van vergiften tot het conserveeren van hout en tot het vernietigen van ongedierte te wijzen; het tweede op het gebruik in het groot tot technische toepassing. . I°. Het is bekend, dat oplossingen van chloretum hydrargyricurn (sublimaat), gewoonlijk met chloretum ammonicum tot vermeerdering der oplosbaarheid, tegen de huiszwam, Merulius destructor, aangewend worden. Dit geschiedt vaak op groote schaal en, hoewel ons tot nog toe geen ongelukken ten gevolge daarvan ter oore kwamen, huiveren wij toch, indien wij er aan denken, hoe lichtelijk de waterheldere vloeistof in handen van onkundigen, meestal timmermansknechts, zonder voldoend toezicht tot vreeselijke verwisseling aanleiding kan geven, ook, indien het vaatwerk, de flesschen of kruiken, enz. waarin de oplossing bevat was, na het gebruik niet vernietigd worden. De oplossing van sublimaat wordt ook veelvuldig toegepast tot het vernietigen van ongedierte, vooral wandluizen. Men mag verwachten, dat de sublimaatoplossing door den apotheker steeds met de noodige voorzorgen en met behoorlijke vergiftsaanwijzing afgeleverd zal worden, maar het is mij gebleken, dat, evenals arsenik, ook sublimaat in vermomden vorm tot bedoeld einde inden algemeenen handel is. Zoo werd mij onlangs ter onderzoek in handen gesteld een flesohje met het opschrift; uEobert's antipunaise” {Bemède indien), ongeveer 150 gram inhoud a 1 franc 50 centimes, zonder eenige aanduiding dat het eene vergiftige zelfstandigheid bevat. Het was aan het Ministerie van Oorlog aangeboden, om kazernen te zuiveren. Het middel bestaat uit eene roodgekleurde vloeistof met een sterken reuk naar terpentijnolie. Bij onderzoek bleek mij, dat deze, zonder eenige voorzorgen afgeleverde, vloeistof, voor Nederland verkrijgbaar gesteld bij een apotheker te Maastricht, eene oplossing is van sublimaat ineen weinig spiritus en eene soort van spijkolie, gekleurd door anilinerood. 2°. Het is bekend, dat arsenikverbindingen, bij name arsenikzuur, gebruikt worden tot de bereiding van anilinekleurstoffeu en dat deze, wanneer zij niet met bijzondere zorg behandeld zijn, dikwijls nog sporen arsenik bevatten, zooals bij het onderzoek van behangselpapier herhaaldelijk gebleken is. Op welk eene groote schaal arsenik inde fabrieken gebruikt wordt, kan blijken uit de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp, hetwelk de Regeering noodig heeft geacht in te dienen, houdende Maatregelen tegen het gevaar, hetwelk door den in-, dooren toevoer van vergiftige stoffen kan ontstaan en bestaande uit de 4 volgende artikelen : Art. 1. Door Ons kunnen bij algemeenen maatregel van in-

wendig bestuur de in-, door- en vervoer van bepaald aangewezen vergiftige stoffen verboden, of aan zoodanige voorschriften onderworpen worden, als in het belang der openbare gezondheid noodig voorkomen. Art. 2. Overtreding Onzer krachtens deze wet uitte vaardigen besluiten wordt gestraft met eene geldboete van /100tot/öOO en gevangenisstraf van één tot zes maanden, tezamen of afzonderlijk. De strafbare poging tot bet in dit artikel omschreven misdrijf wordt gestraft met bovengemelde boete en gevangenisstraf van twintig dagen tot vier maanden, gezamenlijk of afzonderlijk. Het voer- of vaartuig, waarmede het misdrijf of de poging daartoe heeft plaats gehad, wordt met zijn inventaris en zijne lading bij ontdekking vaneen dier misdrijven in beslag genomen on, in geval van veroordeeling, verbeurd verklaard behalve voor zoover een en ander op last der in art. 4 genoemde ambtenaren naar buiten ’s lands is vervoerd. Tevens kan bij vonnis V vernietiging of onschadelijkmaking van dein beslag genomen voorwerpen worden bevolen, voor zoover dit in het belang der openbare gezondheid gevorderd wordt. Art. 3. Art. 463 van het Wetboek van Strafrecht en art. 20 der wet van 29 Juni 1854 {Staatsblad n°. 102) zijn op de overtreding van Onze krachtens deze wet uitte vaardigen besluiten van toepassing. Art. 4. Behalve de ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie, zijn ook die der in- en uitgaande rechten en accijnsen belast met de opsporing der overtredingen van Onze krachtens artikel één te nemen besluiten. Memorie van Toelichting. De wenschelijkheid is gebleken dat de Eegeering bevoegd zij, den in-, door- of vervoer van vergiftige zelfstandigheden, al naar de omstandigheden dit vorderen, te verbieden of aan zekere voorwaarden van verpakking, afzondering of dergelijke te onderwerpen, Als een voorbeeld dier wenschelijkheid strekke de mededeeling van bet volgende. In November 1875 berichtten Burgemeester en Wethouders van Eotterdam, dat aldaar eene lading van 85 vaten arsenigzure kalk bevattenden afval van Duitsche anilinefabrieken verwacht werd, bestemd om ineen zeeschip overgeladen en langs den Nieuwen waterweg naar zee gebracht en over boord geworpen te worden. Gemeld collegie, beducht voor het gevaar dat daaruit zou kunnen ontstaan, indien die vaten vóór den mond der Maas in zee werden geworpen en met den vloed werden teruggevoerd of aanspoelden, vroeg instructiën omtrent eventuëel te nemen maatregelen. Kort daarop volgde het bericht dat de bedoelde vaten waren aangekomen en door de zorg van Burgemeester en Wethouders zoodanig met ijzer waren bezwaard, dat zij op den bodem der zee moesten zinken, waaraan intusschen betrekkelijk aanzienlijke kosten verbonden waren. Later zijn herbaaldelijke nieuwe ladingen van dezelfde gevaarlijke stof aangebracht en op dezelfde wijze behandeld en het is te verwachten dat daarmede zal worden voortgegaan, daar het