maakt door, ik geloof, een eenjarig verblijf aan het groot Militair Hospitaal. Kan ook de apotheker zich desgelijks oefenen in zijne studie, zoo noodig voor het examen van den hoogeren rang? Neen, driewerf neen, zijn werkkring is (volgens order N°. 4 1871 ten minste) artsenij-menger, eu daarom behoeft zeker in zijne behoefte om zich praktisch te bekwamen, niet te worden voorzien. Omdat ze slechts artsenij-mengers zijn,_ wordt hun zeker een soms zeer gewichtig gereehtelijk scheikundig onderzoek opgedragen? Dat ze slechts artsenij-mengers zijn en niets meer, wordt zeker ten duidelijkste bewezen door de belangrijke kina-onderzoekingen, inde laatste jaren gedaan, en welke een zoo prachtig resultaat hebben gegeven? Eu, omdat ze slechts artsenijmengers zijn, wordt hun, zeker voor de oefening inde natuurkundige vakken (hoofdzakelijk analytische chemie), slechts 3 maanden gelegenheid gegeven, door eene plaatsing aan het scheikundig laboratorium? Gedurende die drie maanden moet de mil. apotheker der 2e kl. zich bekwamen voor het le klasse examen, en trachten te voldoen! Moge de toestand van den militairen apotheker verbeterd en ook hem vooruitzichten geschonken worden, welke hem zijne positie minder onaangenaam en ondankbaar kunnen doen schijnen! Moge de opsomming dezer rechtmatige grieven, eene heilzame uitwerking voor het geheele korps militaire apothekers opleveren, en hen bevrijden van het juk van onverdiende achteruitstelling, en onbillijke geringschatting, dat zij tot heden zonder ophouden, geduldig moesten dragen! Uittreksels uit Binnen- en Buitenlandsclie tijdschriften. Acetas aluminicus, een middel, dat voor injecties, wasschingen, mondspoelingen (bij soorbutisoh tandvleescb), voor bet zuiveren van wonden, als antisepticum enz. met veel vrucht is gebruikt, wordt volgens Hager het best op de volgende wijze in oplossing verkregen. 35 Deelen acetas plumbicus crystallisatus worden met 10 deelen lithargyrum en 33 deelen gedistilleerd water in eene ruime kolf op een waterbad verhit, totdat er eene witte massa ontstaan is. Na bekoeling voegt men hierbij 100 deelen gedistilleerd water en schudt alles goed dooreen. Bij deze vloeistof brengt men 31 deelen sulpbas aluminicus crystallisatus, opgelost in 130 deelen water. Nadat men het mengsel onder gedurig omschudden gedurende eenige uren op eene koude plaats heeft laten staan, wordt het gefiltreerd. In het gefiltreerde vocht wordt zwavelwaterstofgas geleid, totdat bet duidelijk daarnaar riekt. Dan neemt men een tiende gedeelte van het dadelijk gefiltreerde vocht en zet het ter zijde, terwijl bij de overige negen deelen onder omsohudding zooveel eener oplossing' van acetas baryticus wordt gevoegd, totdat een weinig der vloeistof, dooreen dubbel filter gezegen en met verdund zwavelzuur vermengd, slechts eene flauwe troebeling geeft. Men voegt nu het eerst uitgenomen tiende gedeelte bij en schudt eindelijk met 5 deelen tot poeder gebrachte gezuiverde dierlijke kool, zet een dag ter zijde op eene koele plaats en filtreert. Het gefiltreerde vocht moet een specifiek gewicht hebben van 1,025 tot 1,026. Voor de bereiding van zuiver frambozensap wordt door Grager opgegeven, dat menf bij de gekneusde frambozen 5 a 10 procent suiker voegt en alles gedurende eenigen tijd laat staan, waarbij men van tijd tot tijd omroert. Door den alcohol, die bij het gistingsproces ontstaat, wordt niet alleen de pectine volkomen afgescheiden, zoodat men een volkomen helder sap verkrijgt, maar tevens blijft het sap lang goed en heeft geheel den reuk van frambozen.

Om versch vleesch als geneesmiddel toe te dienen, zooals inden laatsten tijd meermalen door de geneesheeren verlangd wordt, droogde Dannecy het, na het tot pulpa te hebben gewreven, ineen stroom lucht. Hij verkreeg na eenigen tijd eene wrijfbare massa, die, tot poeder gebracht, eene bruine kleur en een weinig zoutachtigen smaak had en bijna reukeloos was. Vier a vijf deelen van het vleesch leverden één deel van dit poeder, liet kon in soep worden toegediend of met deeg gemengd als beschuit. Om zuivere natriumzouten te bereiden, wordt door Balmain gebruik gemaakt van de eigenschap van bicarbonas natricus (carbonas natricus acidus), om in verzadigde oplossingen van keukenzout of van zwavelzuren natron of vaneen mengsel van beiden zoo goed als onoplosbaar te zijn. Het bicarbonaat kan dus van deze twee bijmengsels door afwassching met langzaam doordroppelen bevrijd worden. Het aldus verkregen, zeer zuiver product is alsdan geschikt, om tot carbonas natricus en andere natriumzouten verwerkt te worden. Als excipiens voor pillen, waarin chloralhydraat, pulvis Doveri, kalizouten enz. voorkomen, wordt door Barnes aanbevolen eene oplossing van tartarUS böraxatus, tot stroopdikte ingedampt. Syrupus natri santonici wordt volgens Hager op de volgende wijze bereid. Jf: natri santonici gramm. 1; solve in spiritus gramm. 10; adde syrupi simpllcis gramm. 190. Dosis : I—3 theelepels tweemaal daags. De santonine-natron wordt bereid door in eene flesch 10 deelen santonine met 13 deelen natronloog van 1,13 9 spec. gewicht (of met 6 deelen natronloog van 1,33) en zooveel water te overgieten, dat bet geheel 5 0 deelen weegt. Men kookt gedurende een half uur tot oplossing. Deze oplossing wordt in eene porseleinen schaal bij eene zachte warmte verdampt, totdat er kristallen uitschieten. Verscheidenheden. Volgens Tamm wordt alcohol, met permanganas kalicus gekookt, voor een deel in azijnzuur overgebracht, zoo ook onder gelijke omstandigheden ammoniak tot salpeterzuur geoxydeerd. Thalliumpapler als reactief op ozon wordt vervaardigd door eene oplossing van thalliumoxydulesulphaat door barietwater neer te slaan, de vloeistof af te filtreeren en met het Altraat Zweedsch filtreerpapier te doortrekken. Het schielijk gedroogde papier is kleurloos, en wordt door ozon bruin of na bevochtiging met guajaktinctuur blauw, indien ozon er op heeft ingewerkt. De kleurreactie verschijnt binnen 24—30 uur. Bij onderscheidene proefnemingen is gebleken, dat bet reagens van Sonnenschein op strychnine, namelijk hel ceriumoxyduk-oxyde (zie N°. 17 van den 7 den Jaargang) werkelijk zoo gevoelig is als wordt opgegeven. De eindkleur is echter niet kersenrood maar geelrood, en deze zeer gemarkeerde kleur blijft zelfs na 14 dagen zonder verandering. Het ceriumoxydule-oxyde wordt bereid door oxalzuur ceriumoxjdule onder verwarming in zoutzuur op te lossen, dan door middel van onderchlorigzuren natron bet oxydule gedeeltelijk ia oxyde over te brengen, de oplossing met over-