14e Jaargang. 23 September 1877. H°. 21. r _ ——i _ ...

PHAMACEUTISCH WEEKBLAD VOOR NEDERLAND. Voor Apothekers en Apotheekhoudende Geneeskundigen.

REDACTEUR: R. «I. OPWMRVA, te Nijmegen. Prijs per Jaargang, franco per post, f 4,50. Advertentiën: van I—s regels f I,—, elke regel meer 20 Cts. en 10 Cts. voor een N°. van het blad. Een Abonnements-tarief is op aanvrage verkrijgbaar. Bij dit Blad behoort een Bijvoegsel. Mcdcdedingeu. Ingezonden stukken. Ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij ook namens zijne medeleden der Commissie met den heer Snoek eene overeenkomst heeft getroffen, aangaande het ontwerpen van een plan van ïdtheering. Het aantal leden van het Pensioenfonds is op heden van 117 tot 92; dat van het Ondersteuningsfonds van 71 tot 50 personen gedaald. Het aantal begunstigers is met één verminderd door den dood van den heer Marids Eernstman, apotheker te Batavia, op 12 dezer te Amsterdam overleden. Ondergeteekende kan nu reeds in overleg met den heer Snoer mededeelen, dat het plan tot oprichting van het Ondersteuningsfonds moet vervallen door gebrek aan genoegzame deelneming. De heer Snoer is in bet bezit van de noodige gegevens ten behoeve van het Pensioenfonds. De Commissie hoopt de vruchten van haren arbeid te kunnen pnbliceeren in het Ph. W. van 7 of uiterlijk in dat van 14 October. In overleg met den heer Redacteur meent zij als datum voor de vergadering te mogen voorstellen Zondag 21 October a.s. Plaats en uur nader te bepalen. Overveen, P. J van Eldik Thieme. 21 Sept. 1877. MINI METRISCHE METHODE VOOR DE BEPALING VAN HET GEHALTE AAN KOOLDIOXYDE (koOLZÜHr) IN DE LUCHT. Het onderzoek van water en lucht, de twee factoren voor de volksgezondheid, op hunne zuiverheid, treedt inde laatste tijden hoe langer zoo meer op den voorgrond en men heeft methoden gezocht om den niet of minder met scheikundige bewerkingen vertrouwde inde gelegenheid te stellen vrij benaderend daaromtrent bepalingen te verkrijgen. Naast de colorimetrische methode van Buhr voor het onderzoek van drinkwater (beschreven in No. 44 van den vorigen jaargang) plaatsen wijde miuimetrische methode tot het bepalen van het gehalte aan COj (kooldioxyde volgens de nieuwe, koolzuur volgens de oude nomenclatuur) inde dampkringslucht, ontleend aan een in druk gegeven voordracht, den 18den Januari 1.1. te Zurich gehouden door dr. Georg Lunge, Professor der technische chemie aan het eedgenootschappelijk Polytechnicum te Zurich, ten titel voerende: Zur Prage der Fentilation mit Beschreibmg und Ahhïldung des nminimetrischen” Apparates zur Bcstimmuny der Lvftverunreinigung. Genoemde minimetrische methode van Lunge, eene wijziging der bekende methode van Pettenkofer, is gegrond op het feit, dat kooldioxyde in kalkwater of barytwater een neerslag van calciumcarbonaat of barynmearbonaat voortbrengt, waarvan de geringste aanwezigheid zich door het troebel worden der vloeistof openbaart, terwijl natuurlijk de troebeling sterker en de

UITGEVER: D. B. CEKTEM, te Amsterdam. De stukken, welke men wenscht opgenomen te zien, worden ui ter! ijk Woensdag morgen verwacht bij den Redacteur. De Advertentiën uiterlijk Vrijdag avond bij den Uitgever. vloeistof ondoorschijnender zal worden, naar gelang meer kool|| dioxyde aanwezig is. De methode van Lunge kan op tweërlei wijze toogepast worden. De eerste minder nauwkeurige wijze is zoo eenvoudig, dat elke leek haar kan uitvieren; bij de tweede, die tot vrij zekere resultaten leidt, is een toestelletje en eenige vertrouwdheid met den omgang daarvan uoodig. Iste Methode. Men schaft zich 6 vvijdmondsflesschen, zoogenaamde poederflesschen, aan van verschillende grootte en die gesloten kunnen worden met goed sluitende zachte kurken stoppen. Verder eene reageerbuis, waarop men ter hoogte, waar zij 15 C. C. inbond heeft, met vijl of diamant eene streep maakt. Eindelijk eenige C. C. volkomen helder kalkwater. De 6 wiidmondsflesschen moeten den volgenden inhoud hebben: No. 1. flescb van 450 C. C. " 2. // // 350 // // h 3. n // 300 n n " 4. // n 25 0 // // *0 " 5. n // 200 // n. " 6. // « 150 n // De flesschen moeten voor elke proef volkomen schoon en drooc zijn. Heeft men ze reeds vroeger voor hetzelfde doel gebruikt, dan moeten zij eerst met azijnzuur uitgespoeld, vervolgens met zuiver water nagespoeld, en eindelijk weder goed uito-e-droogd zijn. Voor het onderzoek der lucht ineen vertrek, vult men de flesschen daarmede, door eenige malen met een kleinen zuiveren blaasbalg daarin te blazen. Men zet de fl'esschen op eene rij en begint met inde kleinste flescb, No. 6, dus die van 150 C, C. inhoud, uit de reageerbuis 15 C, C. van het helder kalkwater te gieten. Men sluit de flescb dadelijk met de kurk en schudt duchtig om. Men neemt nu waar, of er eene troebeling der vloeistof ontstaan is; indien dit niet het geval is, gaat men tot de flesoh van 200 C. C. inhoud over, handelt op dezelfde wijze en gaat zoo voort, totdat zich in eene der flesschen eene duidelijke troebeling vertoont. Om nu eenige berekening te maken, verschaft men zich eerst een goed oordeel over den aard der troebeling, door de proef vooraf eenige malen met de grootste flescb No. 1, dus van 450 C. 0. inhoud, inde vrije lucht, bijv. inden tuin te nemen, De lucht bevat aldaar ongeveer 4 tot 5 volum. kooldioxyde in 10,000 volum., in allen gevalle beneden de 6 volum. Bij de lucht ineen vertrek zal de troebeling bijna altijd bij de flesschen van kleineren inhoud verschijnen. Men kan tevreden zijn, indien de troebeling eerst verschijnt bij de flesch No. 2, namelijk die van 350 C, C. inhoud, dewijl dit op 7 vol. kooldioxyde op de 10,000 vol. lucht doet besluiten. Geschiedt het troebel worden reeds inde flescb No. 3 van 300 G. C. inhoud, dan is 8 vol. kooldioxyde op de 10,000 vol. lucht aanwezig, waarmede men ook nog vrede kan hebben. Verschijnt de troebeling reeds inde flesch No. 4 van 250 C.C. inhoud, dan vertoont dit bijna 10 volum. kooldioxyde in 10,000 vol. lucht; bij No. 512 volum. en wordt het kalkwater reeds troebel inde flesch No. 6 van 150 C. C. inhoud, dan kan men