Nog iets over zoogenaamd porceleinachtig iodetum kalicum; door Erlenm e ij er.

Erlenmeijer neemt niet aan dat het porceleinachtig uiterlijk van het iodetum kalicum een zeker teeken van zijn onzuiverheid is , evenmin als zijne helderheid een bewijs van zuiverheid zou zijn. In tegenspraak met de bewering van Mohr (zie dit Tijdschrift 1861, pag. 313) kan men porceleinachtig iodetum kalicum bekomen zonder aanwending van carbonas kalicus ; het is hiertoe voldoende , dat men de oplossing zeer geconcentreerd maakt en langzaam laat bekoelen. De kristallen die alsdan ontstaan zijn klein, opeengehoopt, en vormen eene aggregatie van kristallen die een mat aanzien vertoonen door de onregelmatige terugkaatsing der lichtstralen. Daarentegen heeft Erlenmeijer iodetum kalicum verkregen , welker kristallen volmaakt helder waren. Deze waren gekristalliseerd uiteen moerloog, welke veel carbonas kalicus bevatte; de cubi waren echter meer of min gewijzigd door de zijden van den octaëder , zoodat zij zelfs een octaëdrisch aanzien verkregen hadden. Volgens dezen scheikundige , is de voorkeur, welke de Duitsche pharmaceuten geven aan de porceleinachtige of zoogenaamde Parijsche iodetum kalicum daarin gelegen, dat deze gemakkelijker fijn te wrijven is , door welke eigenschap deze soort beter voor pharmaceutische bewerkingen geschikt is. {Pohjt. Journ. en Journal de Pharmacie d’Anvers November 1861.) Over kreatinin; door Dr. C* Neubauer. De schrijver heeft eene zeer uitgebreide onderzoeking over het voorkomen des kreatinins in urien in het werk gesteld, waaruit het opmerkelijk resultaat volgt, dat dit ligchaam een normaal bestanddeel der urine vormt en in niet mindere hoeveelheid daarin voorkomt dan acidum uricum.