dergelijke ammoniakzouten bevattende extracten in koperen vaten te bereiden. De heer van Setten vestigde de aandacht der vergadering op de bepaling van het specifiek gewigt van vloeistoffen en het eenvoudig middel daartoe , opgegeven in het Archiv. der Pharmacia van Dr. Bley, Dec. 1861. S. 302. Zijn Bd. toonde tevens een zoodanig werktuig, door hem naar aanleiding van bovengenoemde opgave, vervaardigd, en waarvan hiernevens duidelijkheidshalve, eene afbeelding gegeven is. De hoofdzaak, waar het in dezen op aankomt, is het juiste gewigt, en den uiterlijken toestand van het glazen voorwerp , dat inde vloeistoffen moet worden gewogen. Hoezeer de heer Brun n er zegt, dat de vervaardiging van hetzelve zeer gemakkelijk is, zoo behoort echter daartoe geduld en oefening , vooral wanneer men zich, gelijk in deze een hoofdvereischte is, van eene naauw-

keurige en zeer gevoelige balans bedient. Die welke de heer van Setten hierbij bezigde, was zóó gevoelig, dat zij, na eene belasting met twee wigtjes op elke schaal, door 0,0001 wigtje nog een ruimen doorslag gaf. Na vele moeite was het hem gelukt een glascilindertje te vervaardigen dat, met een daaraan gebogen oogje voorzien, uitwendig gepolijst, en na aan een’ zeer dunnen platinadraad aan een van de schaaltjes der balans opgehangen en volkomen in evenwigt gebragt te zijn, bij het doen nederdompelen, tot eene bepaalde diepte onder de oppervlakte van zuiver, vooraf uitgekookt en daarna tot 15° C. afgekoeld water, een schijnbaar gewigtverlies van juist een wigtje aantoonde, en alzoo ook, eene hoeveelheid water, juist gelijk aan een wigtje verdrong.