culus of Coeculus suberosus (Toeba); hetgeen bevestigd wordt door den hoogleeraar H. C. van Hall, want volgens dien kruidkundige is de steng der gewone 'kokkelzaden niet zoo geheel met wratten bezet als de Coeculus crispus. Te regt dus heeft welligt Altheer beweerd, dat niet de Anamirta Coeculus, maarde Coeculus crispus, de Poetra Walie, tegen koortsen beproefd is, want de stengel was geheel met Wratten bezet, In zijn verslag van 1853 roemt de heer Hes ter het extractum cocculi zeer hoog en staaft zulks door verkregene Uitkomsten , vergeleken bij die van de solutio Fowl er i , eQ extractum cedrelae. De heer Filet berigt, dat hij op grond van talrijke proefnemingen te Batavia gerust den onder werpelijken stengel als koortswerend durft aan te prijzen. Het is intusschen uit de resultaten, verkregen uit proefnemingen met den Coeculus crispus , door verschillende ge-Heesheeren van naam, zoowel in JN'ederlandsch- als in Britsch- Indië, op verschillende tijden des jaars genomen , op te Uiaken, dat aan het middel slechts matig koortswerende eigenschappen kunnen worden toegekend en dat bet nimmer als een surrogaat voor de chinine kan in aanmerking komen, maar als amarum in dezelfde kathegorie als de Grentiana staat en even als deze in ligte gevallen van koorts ’Uet vrucht kan worden toegediend. Altheer heeft bet bittere bestanddeel uit deze plant afgescheiden en heeft bevonden dat die bittere stof eene eigenaardige is, welke hij met den naam van pileroretine bestempelt , ter onderscheiding van de andere bittere stoffen der Menispermae en wegens hare uiterst bittere smaak en karsachtige natuur. De pïkroretine bevindt zich gedeeltelijk opgelosten toestand, maar grootendeels geëmulseerd in het ïeer slijmige sap, dat vooral inden regentijd bijna, den gekeelen stengel der plant vervult, maar het meest inde nog versch groen gekleurde jeugdige ranken wordt aangetroffen. Volgens dr. Swav in g zouden de zaden van den Coe-Culus crispus de beroemde bittere pitjes of bidjies van Makassar, Tambara maritja tegen dysenterie zijn. Zij zijn door