teïnstoffen, ter vorming van oplosbare gemakkelijk te absorberen albuminaten, deels met het zetmeel der stijfselhoudende meelige voedingsmiddelen, om onder inwerking van het maagsap iodamylum te vormen en waarschijnlijk onverteerd met de faeces uitgedreven te worden.

De iodoform wordt met voordeel aangewend bij tuberculose , serophulose, stoornis der menstruatie, baarmoedervloeijingen , gezwellen , stinkende neusvloed, slijmvloed der oogen , hardnekkige huiduitslagen, beenvliesontstekingen , tuberculeuse aandoeningen der huid en in het slijmvlies diep doorgedrongen zweren enz. Men bereidt er ook eigaretten mede uit Belladonna-bladeren , die of met iodoformpoeder bestrooid, of in eene alcoholische oplossing daarvan gedompeld worden. Eindelijk bereidt men er door verbinding van iodoform met andere zelfstandigheden linimenta, zalven, gorgeldranken enz. mede. (Zeiüchr, des Oesterr. Apoth. Vereins, 111, No. 13.) Hydrangea arborescens. In Noord-Amerika wordt de wortel van Hydrangea arborescens L. (Caprifoliae Ju s s.) tegen steenlijden gebruikt, waarvoor hij ook in Engeland is aangewend geworden. De aangevoerde wortel komt voor in stukken gesneden, met daaraan hangende wortelvezelen. Zij zijn % tot 4 duim lang, ]/H—% duim dik , bijna cilindervormig , regt, lichtgeel tot bruingeel, met een eigenaardige specerijachtige reuk en eenigzins prikkelende smaak. Op de dwarse doorsnede der dikke stukken bespeurt men een merg van witachtige kleur, omgeven dooreen digt witachtig geel hout, dat bedekt is met een dunne geelbruine bast, welke meestal loslaat. De wortelvezels zijn van haardun tot de dikte van eene breinaald, zeer taai. Men geeft van het waterig extract met honig gemengd 2—Smaal daags eene theelepel vol. (Fharm. Journ. and Transact., Vol. V, p. 310.)