koolzure kalk; zij wordt gemakkelijk in water opgelost, zonder dat daarbij de tusschenkomst van het koolzuur noodig is en laat bij gevolg aan dit zuur bet vermogen om het grootste deel van zijne werking op de ligchamen uitte oefenen, waarmede het eenige neiging kan hebben zich te verbanden. Het lood wordt dan ook merkbaar in gedestilleerd water aangetast, waarin per liter slechts 0.5 grm. carbonas natrieus is opgelost. Men moet alzoo de bijna uitsluitende eigenschap, om het lood voor eene sterke oxydatie te behoeden, toeschrijven aan de koolzure kalk welke vervat is in het bron- en rivierwater, wanneer het met deze waters in aanraking is. De andere kalkzouten kunnen ook wel merkbaar de scheikundige werking van het koolzuur tegenwerken, maar met veel minder vermogen dan de koolzure kalk, waarvan eene geringe hoeveelheid in het water voldoende is, ten einde werkeloos te blijven met lood dat er mede in aanraking is. Dat de hydrocarbonas plumbicus niet aan de oppervlakte van het metaal gehecht is , is zeker een der oorzaken, welke de werking van het koolzuur hier bevorderen , welks invloed hier zonder interruptie blijft voortduren.

Schoenbein heeft zich ook met dit onderwerp bezig gehouden, maar ging ter verklaring van dit verschijnsel van een andere meening uit. Hij heeft niet getracht het verschil na te gaan, die het verschijnsel opleverde , naar dat het in bron- of in gedestilleerd water genomen was, maar nam alleen waar, dat loodschaafsel, gebragt in eene flesch waarin met zuurstof of dampkringslucht bedeeld water vervat was, bij schudding overdekt werd met een wit poeder, dat hij inde beide gevallen heeft aangenomen te bestaan uit hydrag plumbicus. Om zich de snelle vorming daarvan te verklaren, neemt hy aan, dat de zuurstof welke in het water is opgelost, gepolariseerd wordt in negativo zuurstof of ozon, die zich met het metaal verbindt en in positive zuurstof of antozon, die zich met een deel van het water onder vorming van aqua oxygenata verbindt, welks aanwezigheid door middel van verschillende reactiven wordt aangetooud, maar