verkregen brij 6—B uren ineen bedekt glazen of porseleinen vat macereeren en perst alsdan sterk uit. De verkregen vloeistof wordt zoo noodig met gedestilleerd water tot 100 gram gebracht, , dadelijk gefiltreerd en hetzij in fleschje, waarvan de kurk met eene spiritueuze oplossing van salicylzuur doortrokken is, tot een gebruik ex tempore bewaard, hetzij dadelijk met 9 deelen dikken syrupus simplex vermengd. Men zal hierbij eene stroop verkrijgen van fraaie violette kleur en doordringenden reuk naar viooltjes. Het gunstig gevolg is te danken aan den spiritus, die het planteneiwit en de pectine coaguleert en alle cyanine (kleurstof) en violine (alcaloïde) der flores violarum gemakkelijk oplost. Het alcoholgehalte inde stroop zelve werd bevonden slechts 3 pCt. te zijn en zal dus zeker geen therapeutisch bezwaar opleveren. Door dr. Starcke wordt als eenvoudig middel opgegeven, om ricinnsolie gemakkelijk in te nemen, haar met zooveel tot grof poeder gebrachte suiker te bestrooien en te vermengen, totdat er een dik, kneedbaar deeg gevormd is. Men behoeft gewoonlijk op één deel ricinusolie drie deelen suiker, waaraan men door kaneelpoeder of wrijving over versche citroenschillen of eenig ander corrigens een aangenamen smaak kan mededeelen. Vooral bij kinderen vindt deze vorm bijval. In plaats van suiker kan ook voor volwassenen pulvis liquiritiae compositus der Pharm. germ. genomen worden, die, in dé verhouding van 1:2 bij de olie gevoegd, een kneedbaren deegvorm geeft, welken men als bolus op de tong brengen en met water inslikken kan. In beide gevallen kan men de olie vóór het gebruik ineen glas, hetzij in ijs, hetzij onder een stroom water laten dikker worden, maar ook zonder deze voorbereiding gelukt het gemakkelijk de olie op de beschreven wijze vast te maken. Yoor de bereiding van kinawijn wordt door Hager voorgeslagen witten wijn te bezigen en op 100 deelen I—U- deel chloorwaterstofzuur te voegen. Op deze wijze wordt niet alleen het alcaloïdengehalte van den kinabast volkomen in oplossing gebracht, maar ook het kinalooizuur op zulk eene wijze door het zuur gebonden, dat ter nauwernood een bezinksel in het wijnachtig aftreksel ontstaat. Op deze wijze bereide kinawijn smaakt daardoor ook minder zuur dan men verwachten zou. Slllplias eiipricus in bacillis wordt, volgens Calmberg, bereid door 10 deelen tot poeder gebracht kopervitriool en 2 deelen poeder van borax met water tot eene massa te brengen, daaruit pijpjes te rollen en deze op eene lauwwarme plaats aan de oppervlakte te drogen. Volgens Liovet worden de vitrioolstiften gemaakt door 2 deelen tot poeder gebracht kopervitriool en 1 deel gestooten aluin te smelten en de gesmolten massa in vormen of in glazen buizen uitte gieten. Web er geeft op: van water bevrijd kopervitriool in omhulsels van filtreerpapier te drukken en door bevochtiging met water in eene harde kristallijne massa over te brengen. Hydrocllloras rosilllililli (Eosaniliniumchloride : C2o IIl9 N3, HCI of zoogenaamde fuchsine) is inden laatsten tijd in geneeskundig gebruik genomen (tegen albuminurie). Dosis 50 tot 500 milligram per dag. Het geneesmiddel wordt gegeven inde volgende formule: H": hydrochloratis rosanilini 0,200 (tot 0,500), gummi arabici 10,0. Solve in aquae naphae 10,0, destillatae 100,0, syrupi simplicis 30,0. Turn adde spiritus menthae piperitae 2,0. M. D.

Voor de toepassing van Hydra,s clllorali in smeersels en zalven, gegrond op zijne oplosbaarheid in vetten, geeft Catillon de volgende voorschriften: N°. l. linimentmn Hydratis chlorali. Jf: hydratis chlorali 6,0, olei amygdalarum 30,0. De oplossing geschiedt volkomen in eene flesch onder verwarming op het waterbad. N°. 2. üuguentum Hydratis clllorali. : hydratis chlorali 6,0, axungiae 27,0, cerae 3,0. Was en vet worden gesmolten, in eene flesch met wijde opening gebracht en nadat het chloralhydraat als poeder daarbij gevoegd is, wordt alles op een waterbad tot oplossing gebracht. De heldere oplossing is na bekoeling eene fraaie vaste zalf, waaruit men inden winter zelfs het was kan weglaten. Wordt chloralhydraat alleen in was opgelost, dan verkrijgt men eene pleisterachtige massa, die op linnen of leder kan uitgestreken worden. Op gelijke wijze opgelost, wordt hydras chlorali in suppositoriën toegediend. Michel’s pasta bestaat vfigens Amerikaansche 'tijdschriften nit 3 gewichtsdeelen sterk zwavelzuur en 1 gewichtsdeel tot poeder getracht asbest, beiden innig vermengd. Zij wordt op dezelfde wijze als het Causticum Yiennense aangewend als eene laag van 0,3 tot 1 c.M. dikte naar den aard van het weefsel, dat vernietigd moet worden. Het opbrengen geschiedt met eene houten spatel. Zij wordt na eenige uren droog. Bij het gebruik op eene groote oppervlakte zijnde pijnen hevig, zoodat een bedwelmend middel moet toegediend worden. Om te voorkomen, dat de pasta op gezonde deelen komt, moet bij het opbrengen de zieke plaats met collodium of hechtpleister omgeven zijn. Fletchers heeft een dubbeliodide verkregen van bismuth en kinine (bismuthkininiumiodide: Bi I3 -J-C„0 H34 Na Oa), oranjerood, zeer moeilijk oplosbaar in koud, iets beter oplosbaar in kokend water, weinig oplosbaar in kouden en gemakkelijk oplosbaar in warmen spiritus, ook oplosbaar in eene spiritueuze kali-oplossing. Ir agen dor j f wees reeds voorlang kaliumbismuthiodide als een uitstekend reagens aan op alcaloïden. Het wordt volgens hem bereid door bismuthiodide in eene geconcentreerde oplossing van ioodkalium op te lossen en dan nog eene gelijke hoeveelheid ioodkaliumoplossing bij te voegen. Dit reagens veroorzaakt inde zwavelzure alcaloïdeoplossing (bij afwezigheid van aether, amylalcohol en groote hoeveelheden spiritus) amorphe oranjeroode neerslagen. De neerslag, inde oplossing van theobromine verkregen, is kristallijn. In eene oplossing, die ‘Aooo gram bevat, ontstaat volgens Dragendorff nog een neerslag, zoodat het reagens als zeer scherp voor kinine kan gelden. Om voor de quantitatieve analyse filtreerpapier te hebben, dat bij verbranding geen asch achterlaat, legt men volgens Townsend Au sten het filter, nadat het reeds met verdund chloorwaterstofzuur behandeld is, in een mengsel van 30 c.M3. geconcentreerd chloorwaterstofzuur, 15 c.M3. fluoorwaterstofzuur uit den handel en 500 c.M3. water, hetwelk zich in eene platinaschaal bevindt, laat het daarin 4 tot 5 dagen verwijlen, giet alsdan de vloeistof af, wascht met warm water uit, totdat zich geen zure reactie en geen aanwijzing op chloorwaterstofzuur meer verraadt, en droogt. Sarepia-balsem is een uit verschillende kruiden (kalmus, lavendel) gedestilleerde of met oliën vermengde spiritus, gekleurd met saffraantinetuur of kurkuma, evenals de Kunzen’sche Eigabalsem. Hij wordt bereid te Sarepta, van waar hij ook zijn naam heeft. Sarepta is eene kolonie inde Eussische provincie Ssaratow. De aldaar wonende broedergemeente van Hernhutters, die

zich met den akkerbouw bezighoudt, vooral met de kuituur van de mosterd (fabrieken van mosterdolie, Sarepta-mosterd), vervaardigt bovendien een universeel geneesmiddel, hetwelk onder den naam van Sareptabalsem in Eusland, Hongarije, Galizië in elk huisgezin aangetrolfen wordt. Algarobillo, Algarobilo is de naam van de vrucht van Balsamodendron brevifolium Philippus, die zich dooreen aanzienlijk gehalte aan looizuur (67—68 pet. volgens Godeffroy) en galluszuur onderscheidt. Zij gelijkt niet op de Siliqua dulcis (die ook den naam Algarobo draagt), want zij is rond, 3 5 c.M. lang, 1 2,5 c.M. dik, geel, geelbruin, donkerbruin, rozerood (naar gelang der rijpheid). Eeeds vóór 25 jaren kwam zij inden Europeeschen handel voor. Vaderland : de provincie Coquimbo in Chili. Zij wordt gebruikt in de leerlooierij. Voor de bereiding van het officinale acidum tannicum is zij niet geschikt, dewijl dit te donker zou uitvallen. Oleum gynoc.trdiae (Chawlmagra-Oil) uit het zaad van den Chaulmagraboom (Gynocardia odorcitu) is eene vetachtige gele zelfstandigheid in Indië en op Mauritius reeds lang' als geneesmiddel in gebruik en inden laatsten tijd ook in Engeland (o. a. tegen syphilis) aangewend. Tyrosine: Cs Hu NOs =CeH4 } ~TTT . IC3 H3 (NH2) cooh, een ontledingsprodukt bij rotting der meeste dierlijke stoffen, zooals albuminaten, vederen, haren, hoorn enz., hetwelk ook voorkomt in oude kaas (van daar de naam van rvpó;, kaas) en in konzenielje, gaat zelve verder in rotting over en levert daarbij, volgens PTeyl, phenol. Eeeds Baumann heeft aangewezen, dat bij de inwerking der buikspeekselklieren op eiwit phenol ontstaat. Daaruit zou blijken, dat de vorming van phenol door de splitsing van de tyrosine voorafgegaan wordt, terwijl dan tyrosine in het verloop der rotting phenol levert. Om fuchsine in wijn aan te toonen, brengt Brunner een stukje stearinezuur ineen glas wijn en verwarmt alles op de kachel of in heet water, totdat het stearinezuur gesmolten is. Bij bekoeling zal het stearinezuur, zoo fuchsine aanwezig is, eene violette kleur vertoonen. Om zink van nikkel te scheiden, maakt Beilsiein gebruik van de eigenschap van het zink, om bij aanwezigheid van citroenzuur of van citraten volledig uit zijne oplossingen neergeslagen te worden, terwijl het nikkel opgelost blijft. Om de aanwezigheid van gal in urine aan te toonen, geeft Casali de volgende methode op. Men voegt bij de te onderzoeken urine eene oplossing van loodacetaat en vervolgens ammonia liquida, verzamelt den neerslag en behandelt dezen met aether en chloorwaterstofzuur. De aether wordt afgepipetteerd, dan in 3 porseleinen .schalen verdeeld of daarin bij de gewone of weinig verhoogde temperatuur verdampt. Het eene gedeelte vast residu behandelt men met baryumdioxyde en zwavelzuur, het tweede met stannidchloride en zwavelzuur, het derde met stibiumtrichloride en zwavelzuur. Was inde urine gal aanwezig, dan moeten bij alle drie proeven de eigenaardige kleurreacties verschijnen. Persoonlijke aangelegenheden. Den 13den Mei herdacht de heer P. Mutsaerts, apotheker te Boxmeer, den dag, waarop hij vóór 50 jaren het diploma als Apother ontving. Daarvan was hij 49 jaar als apotheker te Boxmeer werkzaam. Yan harte zij hem met zulk eene langdurige pharmaceutische loopbaan geluk gewenscht! Volgens eene //Bcrichtigung” inde Pharm. Zeitung van 26 April is de naam van den industrieel, die de thermometerstaafjes voor de eenarmige weeg werk tuigen tot bepaling van het soortelijk gewicht van vloeistoffen vervaardigt, niet, zoo als zij en velen, ook wij, in navolging schreven: //Eeimann”, maar //Eumann”.