DE MAGISCHE KRACHTEN VAN EEN AMATEUrToTOCR Aa'f"o'f'l TE WEL ONTHULLINGEN UIT DEN WOLKENHEMEL.^

Op pagina 1 van Focus No. 17 van 17 Augustus 1929 doet de redactie van Focus de sensationeele onthulling dat ondergeteekende, de wolken in ons lieve Vaderland, maar voor het opcommandeeren heeft en deze lieve hemelgevaarten dan gedwee poseeren om zich door middel van camera, lens, filter en ortho plaat te laten fotografeeren onder het motto „bitte recht freundlich”.

Nu ondergeteekende dan toch ontmaskerd is, acht hij het maar beter om een volledige bekentenis af te leggen en er niet langer om heen te draaien. Welnu er is een zeker soort tooverkracht die mij de macht geeft om de wolken naar mijn hand te zetten, en denkt nu niet dat deze tooverkracht slecht een schijntooverkracht is die bestaat in het koopen vaneen of meerdere wolkennegatieven, die dan op een vulgaire goochelaarsmanier worden ingedrukt, neen, neen, duizendmaal neen, dit is verre van mij! Mijn toovermiddelen bestaan inden aankoop van werkelijk goede filters en orthoplaten en een verstandig gebruik daarvan, mitsgaders een belichting die laat ons zeggen niet al te ver mis is. Het is mij dikwijls opgevallen bij clubtochten van mijn fotoclub dat verschillende amateurs dezelfde of ongeveer dezelfde ; opnamen maakten en dat later de afdrukjes onderling circuleerden, is mij gebleken dat de wolkenhemels van de verschillende opnamen hemelsbreed verschilden. Bij navraag naar technische details bleek dan veelal dat ook verschillende platenmerken of filters waren gebruikt en bleek het mij zonneklaar dat hierin de oorzaak school van de minder goede of slechte weergave van de stemming van den wolkenhemel.

Het is mij gebleken, en veel amateurs zullen dit ook wel bemerkt hebben, dat er helaas nog veel fabrikanten van fotoplaten zijn die maar direct op hun platendoos zetten kleurgevoelig, non filter etc. etc., terwijl als men dit materiaal gaat gebruiken maar al te dikwijls blijkt dat die kleurgevoeligheid meestal nu niet zoo schitterend is. Koopt men dergelijke

platen, dan krijgt men als antwoord op zijn vraag of dit nu werkelijk goede kleurgevoelige platen zijn, van vele fotohandelaren te hooren: „mijnheer ze zijn prachtig kleurgevoelig, kijkt U maarde fabrikant schrijft voor dat deze platen zonder filter te gebruiken zijn”. Deze laatste openbaring maakt echter op mij niet den minsten indruk, want die zoogenaamde „non-filter”, „anti-screen” of „autofilter” eigenschappen, bestaan niet. *) Zeker, men kan zulk een plaat zonder filter gebruiken, ten slotte kan men een gaslicht lantaarnplaatje ook zonder filter gebruiken, en is dit zelfs aan te bevelen vanwege de vertraging, maar een goede kleurweergave verkrijgt men met zulke platen niet zonder filter.

Het is hoog tijd, dat naast de opgave van het algemeene gevoeligheidsnummer der plaat ook een opgave wordt gedaan wat zulk een plaat presteert in het geel en groen, welke fabrikant speelt in deze eens open kaart en gaat in deze eens voor ? Verder zijn er ook geelfilters en geelfilters.

Als men de geheel verouderde en thans vrijwel van de markt verdwenen bruinglas filters buiten beschouwing laat, dan is er tegenwoordig juist onder de meest moderne filters veel kaf onder het koren. Men klaagt er wel eens over, dat de filters bereid volgens het recept Dr. v. Hübl, zooals Lifa, de oude Rhaco en anderen, welke bestaan uit twee planparalel geslepen glaasjes waartusschen een gekleurde gelatine laag is gekit, last ervan hebben b.v. bij warm weer, dat er blaasjes in komen die de teekening onzer lenzen ernstig schaden. **) En inderdaad dit is een nadeel en het valt niet te ontkennen, dat dit leidt tot algeheele onbruikbaarheid der filters.

) Wij zijn het in deze niet geheel met den geachten inzender eens, Er bestaan wel degelijk plaatsoorten die ook zonder filter, de een wat meer, de ander wat minder, verbeterde kleurwaarden geven, doch er gaat niets boven een goede orthoof en passend flilter. Red. F. **) °ver dit Punt zouden we gaarne iets hooren uit den kring onzer lezers. Wij hebben sedert meer dan 20 jaren dergelijke gekitte films gebruikt en nooit last gehad van t ontstaan van blaasjes. Red. F.