S.S. storm

i maakt een stormpje in de kunstwereld

De kunstschilders in ' Nederland houden zich, i enkele weinige openbare uit- | Zonderingen daargelaten, even flink afzijdig van Duitschers en N.S.B. als alle andere groepen fler bevolking doen. Wij zeggen hier “ openbare ” uitzonderingen. Er zijn n.l. wel eenigen, deels zwakkelingen, deels egoïsten, die achter de scher- | men zeer zeker niet afwijzend | staan, terwijl zij zich in ’t | openbaar (om van beide wallen ' te kunnen eten) goed houden. Hat zijn de kunstenaars, aan Wie de bezetter bij jubilea bloemen zendt, die hij huldigt, en die dan b.v. bij de opening van hun tentoonstelling, wanneer de huldigende woorden zullen gesproken worden, niet I aanwezig zijn ...

Natuurlijk zal iemand Zeggen: maar dan kunnen ze bet misschien niet helpen, dat zij in ’t zonnetje worden gezet? Wij moeten onszelf niets wijs maken. Waar een tyrannie zich heeft vastgezet gaat alles volgens het beginsel: niets Voor niets. Wij durven daarom een zwart merk zetten bij den Haam van Jan Sluijters—op ’t oogenblik onze beroemdste Schilder zooals helaas Mengelberg onze beroemdste musicus is. Jan Sluijters behoort tot de Voorbeelden van zulke halfheid als wij noemden. Wij slaan de plank wat hem betreft niet mis. Op den geruchtmakenden huldigingsdag in Den Haag Was hij niet aanwezig, maar de bloemenhulde van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten heeft hij niet buiten op de stoep gedeponeerd, en in de bladen zien wij nu, hoe hij zich heeft laten fotografeeren, staande bij het door hem geschilderde manshooge portret van den reeds genoemdep Hitlerbewonderaar Willem Mengelberg. Mengelberg is onze grootste orkestdirigent. Als wij hem in verband denken met orkesten is het thans echter uitsluitend met een orkest van aanfluiting.

ï >W » ..'»«K “Tiotod. h„ i.nd ~n d= wi„d™l.«. E.n P"** f;-» hun wieken, zich afteekenend tegen den mooien, hoogen. de viakke weiden en veiaen ovei n h

Rondom Sluijters is thans een “ cause célèbre ” geschapen. N.l. door de N.5.8.- ers zelf. Terwijl prof. Goede-Waagen, de secr. gen. voor Volksvoorlichting en Kunsten, den schilder huldigde ook om zijn expressionistische werk onstond er over Sluijters werk: die “vergiftige kunstbloem eener ondergaande decadente beschaving ” een stormpje in het orgaan der Ned. S.S. “Storm”! Die heeren begonnen er bepaald van te sissen. Geen wonder: want heeft niet de voormalige detailhandelaar in eigenhandig beschilderde prentbriefkaarten, met tegenwoordig een waarlijk wereldbekenden naam, niet menigmaal gebruld van veront-

waardiging over de “ ongezende ” en “ ontaarde ” kunst, waaronder hij werk als dat van Sluijters verstond? O.i. hebben dan ook die tegen Goedewaagen polimiseerende S.S. menschen zoo al niet van een redelijk dan toch van een S.S.- en Hitlerstandpunt volkomen gelijk en zijn alleen zij consequent. Want zeer zeker behoort het mooiste werk van Sluijters niet in hun Germaansch baardig bier-Walhalla thuis. Het js er heusch te mooi en te weinig onnoozel voor. Het is te verwachten, dat Goedewaagen namens Hitler, Goebbels, Streicher enz. een reprimande kr'-gt!

De nieuwe Luistergids WIJ HEBBEN REEDS in een vorig nummer

gemeld, dat er thans nog slechts één omroepblad bestaat, dat “ Luistergids ” genoemd is. De secretaris-generaal prof. Goedewaagen heeft verklaard, dat dit nieuwe omroepblad een aanvulling beoogt te zijn op hetgeen voor de microfoon wordt besproken. Bij de voorlichting in genoemden Luistergids “ zal rekening gehouden worden met de verschillende schakeeringen van ons volk, doch voorop zal de volkseenheid zijn gesteld.”

De hoofdredacteur van den nieuwen Luistergids, de Amsterdamsche onderwijsman dr. J. Smit, stelt op den voorgrond, dat het blad “ uit nood is geboren.” Voorts zegt hij, dat het Nederlandsche volk tot een groot gezin gaat behooren

met een saamhoorigheid en dariteit “ als nooit het geval geweest is.” Verder noemde hij de beginselen op, volgens welke het nieuwe blad zal worden geleid. Het eerste beginsel is, zoo zegt hij (en men gelooft zijn ooren niet), dat ons volk een Christelijk volk is en dus leeft onder de Christelijke geboden, waarvan hij noemt: “ Heb God lief boven alles ” en “ Heb uw naasten lief als uzelf.” Deze Dr. Smit wenscht zichzelf te beschouwen als • -eestelijk adviseur ”-van de Luiilergids! De omvang van het blad zal tot een minimum beperkt blijven wegens den papiernood en ook de kwaliteit van het papier zal, gezien het gebrek aan grondstoffen, niet worden verbeterd.