Aanvallen in Oost- en West Indië

'n het strijdgebied van Insulinde is een krachtige Japansche aanval op geLan, die ondanks zvrare verliezen van den vijand leidde bezetting van de stad. Dit is het eerste gebied op Sumatra waar de '''land vasten voet heeft kunnen verkrijgen. Volgens onbevestigde heeft de vijand Bandjermasin, de hoofdstad van Borneo, kunnen ‘‘«aetten. zoodat alle voorname plaatsen op dat eiland in zijn handen *'in. De guerilla duurt er echter nog voort. Uit Celebes is hericht “itvangen dat de verdediging van Makassar nog niet is geëindigd ; het is geheel verwoest. Java heeft het na de luchtaanvallen vorige week niet meer het eerste zwaar te verduren gehad, en bericht een landing—afkomstig uit vijandelijke bron—is tegengesproken, vijandelijke onderzeeboot heeft bij Aruba drie tankschepen p‘“■•Pedeerd en een raffinaderij op dat eiland beschoten, zonder eenige *'hade te veroorzaken. Ook een tankschip in de buurt van is getorpedeerd, doch heeft de haven nog kunnen bereiken.

Eerst tharjs kunnen wij eenige foto’s publiceeren van Nederlandsch Indische vliegers, die direct na het uitbreken van den oorlog met Japan naar Singapore kwamen om deel te nemen aan de verdediging van het eiland.

Zaterdagochtend i 4 Februari werden onge-700 Japansche valscherm- in de omgeving van neergelaten om te de vernieling te '"Vorkomen van de raffinaderijen en andere installaties dat belangrijke olie- De parachutisten zich in drie groeien, waarvan er twee spoedig ?*'schadelijk werden gemaakt, terwijl de derde omsingeld "'erd. Tezelfdertijd echter voer groot Japansch convooi Straat Banka en de rivier Moesi op, waaraan Palemis gelegen. Reeds in p.raat Banka werd het vijande,bJke convooi door Nederjandsche, Britsche en Ameri‘'aansche vliegtuigen aange''allen, en vijf transport®chepen en' twee kruisers "derden met zware bommen keraakt.

Doch de Japanners zetten ln den mond van de *'*vier de Moesi aangekomen, de troepen uit de groote Hansportschepen overgebracht kleinere vaartuigen, die »®rder de rivier opvoeren. De 'japanners beschikten niet over '*®kking door vliegtuigen, en de vliegtuigen konden 'daardoor vrijwel ongehinderd Aanvallen. Zij richtten een slachting Milder de Japansche troepen door laagvliegend de met hun mitrailleurs bestoken. Sommige van de acht mitrailleurs uit- Hurricanes van de stegen dien dag niet ginder dan zes maal op voor aanval, die pas gestaakt toen het vliegveld niet bruikbaar was en het niet mogelijk was nieuwe “•■andstof en munitie te laden.

In weerwil van de ontzaggelijke verliezen bleven de Japanners, die over een. troepenmacht van duizenden man beschikten, aanvallen en tenslotte slaagden zij erin Palembang te bezetten. Onze troepen trokken zich, na de voorgenomen verwoestingen uitgevoerd te hebben, buiten de stad terug, en de strijd duurt nog voort.

Landing bij Makassar

Op DINSDAG 10 Februari werd de verwachte landing in de buiirt van Makassar, de hoofdstad van Celebes en een belangrijke havenplaats, ingezet. Onmiddellijk begonnen de onzen met de vooi'geschreven vernieling der havenwerken. Aan het eind van vorige week werd bericht ontvangen dat de branden in de haven van Makassar nog steeds voortwoedden, en dat het geheele havendistrict wel een laaiende vuurzee geleek. Het garnizoen van de stad heeft zich klaarblijkelijk naar het binnenland teruggetrokken, want gemeld wordt dat Japansche vliegtuigen troepen op den weg naar Maros (achter Makassar) hebben beschoten. Ook hier zal de guerilla dus voüttgezet worden, zooals dat op zooveel andere plaatsen het geval is.

De berichten uit Borneo toonen dat de vijand daar doorgaat met de bezetting van de voornaamste plaatsen aan de kust. Ofschoon het bericht niet bevestigd kan worden, is het waarschijnlijk dat de Japanners thans ook de hoofdstad van Borneo, Bandjermasin, in hun macht hebben. Dit beteekent dat er geen groote plaats meer op dit groote eiland is, die nog in onze handen is. Maar ook op Borneo gaat de guerilla door. |

Uit andere deelen van den archipel wordt weinig nieuws ontvangen. Niets is meer vernomen uit Ambon. Het laatste bericht was dat de Japanners het grootste deel van het eiland in hun macht hadden, doch dat het verzet nog niet gebroken was. Er is nog wel verbinding met Nieuw Guinea, dat sporadische Japansche luchtaanvallen meldt, in het bijzonder op Fakfak. Java is niet meer op groote schaal uit de lucht bestookt, en een bericht uit vijandelijke bron dat er een landing zou zijn gedaan, wordt tegengesproken. |

Uit nadere berichten over den aanval op Ambon blijkt dat de Japanners ook daar weer zware maritieme verliezen hebben geleden: drie kruisers, een torpedobootjager en een onderzeeboot zijn er vernield door kustbatterijen en mijnen.

Geallieerde strijdkrachten aangekomen

VAN ALLE KANTEN komen nu geallieerde strijdkrach- , ten in onze overzeesche gewesten aan. Bij de verdediging van Palembang waren zoowel Britsche, Amerikaansche als Nederlandsche vliegers in de lucht. Dit beteekent dat zelfs op het verder liggende Sumatra Amerikaansche convooien met vliegtuigen en vliegers zijn aangekomen. Java heeft dus zeker zijn aandeel gekregen van de nieuwe versterkingen. Dat blijkt ook wel uit het feit dat de Indische bladen de bevolking aansporen de Engelschen en Amerikanen, die natuurlijk Nederlandsch noch Maleisch spreken, zooveel mogelijk behulpzaam te zijn.

In Washington dringt minister van Kleffens aan op spoedige versterking van de defensie van Nederlandsch Indië met Amerikansch materiaal en met Amerikaansche strijdkrachten. Volgens onofficieele berichten in de Vereenigde Staten komen deze thans in bevredigende mate in Nederlandsch Indië aan —de bezwaarlijke omstandigheden in aanmerking genomen. Zooals men elders in dit blad kan lezen zijn ook Amerikaansche hulptroepen naar Aruba en Curagao gezonden.

Aanval op Curajao

Een vijandelijke onder-- zeeboot heeft Zondag 15 Februari een verrassenden aanval gedaan op het Nederlandsche eiland Aruba in West-Indie. Eerst torpedeerde het vaartuig

drie tankers in de buurt van het eiland. Toen kwam het boven water en opende kanonvuur, gericht op een raffinaderij, die echter niet beschadigd werd. Er vielen ook geen dooden of gewonden. Daarna voer de onderzeeboot in de richting van Curagao, waar zij een tanker torpedeerde, die echter nog de haven van Willemstad kon bereiken. Aan boord werd één persoon gewond.

N.V. Nederlandsche Aanneming Mij v/h firma H. F. BOERSMA Batavia soerabaja

DELI SPOORWEG MAATSCHAPPIJ MEDAN

Proprietors of Sumatra'sEast (oastßailways and Telephone Service