H.M. KONINGIN WILHELMINA

in de Vereenigde Staten

vrERLEDEN WEEK Woensdag, 24 Juni, » zijn Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en de twee Prinsesjes in het zomerverblijf nabij het stadje Lee in den Amerikaanschen staat Massachusetts aangekomen.

De Koninklijke Familie had den geheelen nacht doorgereisd van Ottawa tot Stockbridge, waarna de reis naar “ Fencefield Farm ” per auto werd voortgezet. Het huis ligt op ongeveer een mijl afstand buiten Lee, temidden van de prachtige valleien en heuvels van het district Berkshire. De auto, waarmede de Koninklijke Familie reisde, is speciaal uit Washington overgezonden. Het is een stalen auto met voor kogels ondoordringbare ruiten.

De ochtend van den dag van aankomst werd doorgebracht met kennis nemen van de inrichting van het huis 'en den aanleg van groote landgoed, dat het ornringt. Prinses Juliana en haar dochtertjes en gevolg wonen in het hoofdgebouw, en Koningin Wilhelmina in een tweede gebouw in de buurt, omringd door een eigen tuin. De Koninklijke Familie houdt zich strikt aan de rantsoeneering, die in de Vereenigde Staten is ingevoerd, en benzine wordt slechts bij uitzondering gebruikt. Paard en wagen zijn beschikbaar voor het doen van boodschappen en om de Prinsesjes in rond te rijden. “ Fencefield Farm,” dat voor den tijd' van drie maanden is gehuurd, is eigendom van de familie Lloyd. Ook het speelkameraadje van de Prinsesjes, Renee Roell, en haar moeder logeeren in het zomerverblijf.

De Amerikaansche pers heeft Koningin Wilhelmina, die voor het eerst Amerikaanschen bodem betreedt, hartelijk welkom geheeten. Er waren Amerikaansche journalisten aanwezig op het station van Stockbridge, die zeer geamuseerd werden door Prinses Beatrix, die haar pop liet buigen en met een handje wuiven naar het gezelschap op het perron. Voor het overige is ervoor gezorgd, dat de Koninklijke Familie in alle rust van haar vacantie kan genieten in deze mooie omgeving, waar een zweinbad is aangelegd voor de Prinsesjes, die immers zooveel van zwemmen houden, en waar ook een prachtige rozentuin is, waar Koningin Wilhelmina ongetwijfeld zooveel mogelijk van zal genieten. Er is ook een bijzonder krachtig radio-toestel aangelegd, zoodat de programma’s van de Londensche zenders opgevangen kunnen worden.

Dr. Loudon bij H.M. de Koningin

Een van de eerste bezoekers van de Koningin was onze ambassadeur, dr. Loudon, die ongetwijfeld kwam vernemen wat de plannen van H.M. voor de toekomst zijn. De Koningin zal immers President Roosevelt ontmoeten, en wellicht een tijd lang bij den President in diens woning te Hyde Park logeeren. Naar aanleiding daarvan nog de volgende bijzonderheid over de totstandkoming van dit bezoek. Reeds vele maanden stond H.M. in briefwisseling met President Roosevelt, een briefwisseling, die wederzijds het verlangen had doen rijzen naar een persoonlijke ontmoeting. Teneinde die ontmoeting en tevens een weerzien van H.M. de Koningin en de Prinsessen in Canada te vergemakkelijken, heeft President Roosevelt het speciaal transatlantisch vliegtuig ter beschikking van H.M. gesteld, waarmede de overtocht is gemaakt.

In verband met de politieke zijde van het bezoek van H.M. de Koningin aan de Vereenigde Staten staat ook de werkzaamheid van Minister van Kleffens in Washington, die drukke conferenties heeft met Amerikaansche functionarissen over de

oorlogvoering. Onze Minister confereerde met zijn Amerikaan sehen ambtgenoot Gordel] Huil en nam deel aan een langdurige vergadering van de Pacific War Council in het Witte Huis. Na afloop van die vergadering liet Minister van Kleffens zich optimistisch uit over hetgeen daar besproken was.

Telegrafisch overgebrachte foto van de te Washington gehouden Pacific War Council, waariiij Nederland vertegenwoordig was door den Minister van Zaken Dr. E. N. van Kleffens (uiterst links op de foto)

Lease-Lend-verdrag niet Nederland

Er wordt thans in Amerika openlijk gesproken over een aanbod van Amerika aan Nederland cm deel te nemen aan het Lease-Lend-verdrag dat reeds met zooveel apdere landen, o.a. natuurlijk Groot-Brittannië, bestaat. Het schijnt echter dat de onderteekening van dit verdrag nog evffl op zich zal latenjwachtgr.

In het Nederlandsch-Amerikaansche weekblad Knickerbocker, dat te , New York wordt gepubliceerd, staat een artikel van de hand van een ter zake zeer bevoegd deskundige, die o.a. schrijft, *dat door de totstandkoming van een Lease-Lend-verdrag tusschen Nederland en Amerika drie belangrijke punten komen vast te staan. In de eerste plaats wordt daardoor Nederland erkend als volwaardig bondgenoot. In de tweede plaats kan Nederland gebruik maken van de faciliteiten van het verdrag wanneer de Nederlandsche Schatkist niet meer baar kan betalen wat noodig is. In de derde plaats wordt Nederland na den oorlog als volwaardig bondgenoot beschouwd bij de besprekingen ter voorbereiding van de nieuwe orde in de wereld.

Minister van Kleffens, vergezeld door ambassadeur dr. Loudon, heeft ook reeds een bezoek gebracht aan President Koosevelt. Het gesprek duurde meer dan een uur, en waarschijnlijk is gesproken over het bezoek dat Koningin Wilhelmina aan 4e Amerikaansche hoofdstad zal brengen.

Afscheid van Canada

Bij het vertrek uit Canada naar Amerika heeft H.M. Koningin Wilhelmina de volgende verklaring afgelegd:

Bij het verlaten van Uw prachtig land, waar ik een paar aangename en rustige dagen met mijn familie heb doorgebracht en waarheen ik hoop terug te komen voor ik deze kusten verlaat, wil ik uitdrukking geven aan mijn dankbaarheid voor de

aangename ontvangst die de bevolking van Canada mij bereid heeft.

Ik heb er steeds naar verlangd kennis te kunnen maken met den Gouverneur Generaal en Prinses Alice en het doet nu] veel genoegen dat ik, door het verlengen van mijn bezoek, in staat ben geweest hen te begroeten en hen te danken voor hun buitengewone gastvrijheid.

Het is al meer dan twee jaar geleden, dat gij mijn dochter en mijn kleinkinderen zulk een hartelijk welkom bereidde, en ik kan geen woorden genoeg vinden om uitdrukking te geven aan mijn dankbaarheid voor de sympathie en vriendschap, die giJ sindsdien tentoongespreid hebt.

Deze gelegenheid wil ik ook gaarne aangrijpen om uitdrukking te geven aan de groote bewondering die ik koester voor de geweldige inspanning en volharding van het Britsche 'Rijk, waarvan ik in Groot-Brittannië zulk merkwaardige voorbeelden heb gezien en waarin Canada zulk een groote en belangrijke rol speelt.

, Een harde en moeilijke strijd staat ons nog te wachten en we zijn er allen diep van overtuigd dat geen inspanning te groot kan zijn, dat geen opofferingen te zwaar mogen zijn om de uiteindelijke overwinning van onze zaak, de zaak van vrijheid eD rechtvaardigheid te verzekeren. We moeten ons niet laten ontmoedigen door tijdelijke tegenslagen. Vereenigd in arbeid en doel blijft ons vertrouwen in de uiteindelijke overwinning onaangetast.

H.M. de Koningin en Prinses Juhana. werden op weg naar het station luide toe' gejuicht. De graaf van Athione en Prinses Alice hegleidden H.M. terwijl o® Prinses met haar twee kinderen even later arriveerden.

Viering van den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard

De OORLOGSOMSTANDIGHEDEN hebben uiteraard zeer duidelijk een stempel gedrukt op de wijze waarop de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op Maandag 29 Juni jl. is herdacht.

Radio Brandaris en Radio Oranje zonden speciale herdenkings-programma’s uit naar het bezette gebied, die door de Nederlanders hier in Engeland en elders ook met aandacht gevolgd zullen zijn. In Londen zag men veel landgenooten met een oranje-strik getooid, of met een witte anjer.

Op uitdrukkelijk van den Prins is de herdenking van zijn verjaardag in overeenstemming gehouden met den ernst der tijden, en in Londen was officieel dan ook niets meer georganiseerd dan een muziekavond in de Wigmore Hall, door de vereeniging “ Neerlandia.” Z.K.H. vereerde de bijeenkomst met zijn tegenwoordigheid

gedurende het eerste deel van den avond-Z.K.H. aan den ingang van de zaal» die aardig gevuld was, ontvangen door deh voorzitter der vereeniging, ds. van Dorp, die den Prins in een kort welkomstwoord gelukwenschte met zijn verjaardag, en daarbU aansluitend eenige treffende woorden over H.M. de Koningin, Prinses Juliana en de beide Prinsesjes sprak. Een door allen zongen “ Lang zal hij leven! ” volgend op de woorden van den voorzitter, was de spontane uitdrukking van de gevoelens van liefde, dje de Nederlandsche kolonie r Londen koestert voor Prins Bernhard. . _ . . I

Verscheidene ministers wtwnden den avond bij; zij hadden, met den Pnns, op d voorste rijen plaats genomen. De eersteminister, Z.E. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy bleef den geheelen avond het programm vervolg op pog-