Placenta praevia. Deze afwijking werd 7 maal waargenomen, en wel in 1900; de enkele, die in 1899 voorkwamen, werden naar de kliniek overgebracht, wat wij naderhand niet meer deden, om den student beter gelegenheid te geven , deze moeilijke gevallen ook onder de armoedige omstandigheden der poliklinische praktijk te leeren behandelen. I. Bij X°. 265 (1900), een ongeveer 35-jarige X para, bestond naar rechts afgeweken hoofdligging en placenta praevia lateralis sinistra. Gedurende een paar dagen had pat. reeds bloed verloren, doch geen noeraenswaardige hoeveelheid. De weeën waren goed, en daar de ontsluiting nog gering was en pat. niet vloeide werd enkel rechter zijligging aanbevolen en voorloopig afgewacht. Xa 1| uur wachtens was wel de ontsluiting toegenomen, doch het hoofd daalde niet in; er was geen bloedverlies. Thans werden de vliezen gebroken en het hoofd inden ingang gedrukt. De haring verliep verder voorspoedig met gunstigen afloop voor moeder en kind. De moeder meende nog niet a terme te zijn; het kind was echter voldragen. Kraambed ongestoord. 11. X°. 788 (1900), 41-jarige XI para. De vrouw, die eerst over een paar maanden meende te zullen bevallenj ontbood verloskundige hulp, daar ze zich onwel gevoelde en stukken bloed verloor. Bij onderzoek bleek de cervix nog niet verstreken, en voor een vinger toegankelijk; placentairweefsel te voelen, doch ook normale vliezen, weeën zoo goed als afwezig. Het bloedverlies blijkt onbeteekenend te zijn geweest. Op grond van dezen status wordt absolute rust aanbevolen. 24 uur later wordt na weinig weeën een onvoldragen levend kind geboren, zonder noemenswaardig bloedverlies. Kraambed ongestoord. 111. X°. 716 (1900), 32-jarige YI para. Hier bestond placenta praevia lateralis bij onvolkomen voetligging. Het kind leefde goed tot vóór een paar uur vóór de geboorte, doch werd toen onverwachts dood geboren. Het bloedverlies der moeder was niet beteekenend geweest; de doodsoorzaak van het kind ligt vrijwel in ’t duister. Kraambed ongestoord. IY. X°. 539 (1900), 38-jarige XI para. Bij patiënte, bij welke de plac. praevia lateralis aanleiding gaf tot een heftige bloeding, die zich niet meer herhaalde, duurde het 51 uur vooraleer het praemature kind spontaan ter wereld kwam. De moeder succombeerde daags na den partus (zie verdere bijzonderheden hieromtrent op bl. 74). V. X°. 879 (1900), 30-jarige V para. Driemaal waren zwangerschap en haring normaal verloopen; de 4® zwangerschap eindigde met een miskraam inde 4e of 5® maand. Xu, ongeveer drie jaar