beter en het eiwitgehalte minder werd, een mechanische oorzaak het meest waarschijnlijk achten. De heer Treub laat een krachtig protest hooren tegen de uitbreiding der indicatie voor de S. C., die de heer Ribbiuis voorstelt. De S. C. is een dankbare en een gemakkelijke operatie, en daardoor verleidelijk; maar zij legt den operateur een groote verantwoordelijkheid op. Wij hebben streng te waken tegen slappe of onjuiste indicaties. Spreker heeft achtereenvolgens 17 gevallen met goed succes geopereerd, en daarna, ineen periode van draadettering, twee gevallen achter elkaar verloren. Wanneer de heer Ribbius het leven van het kind als factor invoert, waarmee rekening moet worden gehouden, dan vindt Spreker dat hoogst bedenkelijk, omdat dit argument even pakkend is als valsoh. Bij eklampsie is de levenskans van het kind per se slecht. Men heeft meestal met eklampsia gravidarum, dus met onvoldragen kinderen te doen. En de morphine-therapie, waarmede iede. en,— ook de heer Ribbius bij eklampsie begint, werkt op het leven van het kind zoo pernicieus, dat dit gecompromitteerde levende schaal niet mag doen overslaan ten gunste eener operatie, die het levender moeder aan grooter gevaren blootstelt. De heer Kou wer onderschrijft de woorden van den heer Treub. De statistiek van Halbertsma, den vader der operatie-, heeft, voor zooverre hij zich herinnert, niet het bewijs geleverd, dat de prognose voor de kinderen er zooveel bij wint. De heer Ribbius deelt hierop nog een geval mede van haematopyokolpos lateralis. De patiënte, II para, 86 jaar oud, had voor eenige maanden een dubieusen abortus gehad. Begin Sept. kreeg Spreker haar in behandeling. Zij was weer ongeveer 4 nmd. gravida geweest en had vuile, waterige afscheiding gehad , die inden laatsten tijd stinkend was. Met eenige vloeiing was het vruchtje uitgestooten, dat ongeveer 3 md. oud was. Bij onderzoek blijkt, dat door sterke uitpuiling van den voorwand der vagina de portio met moeite te bereiken is. Geen bloeding. Abdomen sterk opgezet. Katheter geeft weinig urine. Bij opname ’s namiddags 28°2. De katheter geeft nu 900 c.cM. urine. Inde meening, dat dein den voorwand uitpuilende massa dooreen vaginaal-cyste veroorzaakt werd, verrichtte Spreker een kleine punctie, waarbij 150 ccM. stinkende, oud-bloederige pus werd verwijderd. Uit vrees dat de uterus zou worden geïnfecteerd, werd nu de vagina met jodoform-gaas getamponneerd, inde hoop, dat de punctie-opening zich zou sluiten. Twee dagen later klom de temp. tot 39°. De punctie-opening was gesloten, en de losliggende placenta kon met een polyptaug worden verwijderd. Achter de placenta volgde een stroom van stinkenden etter.