toch de primaire. dorsale placenta en haar embryonaal verhand door middel van den hechtsteel duidelijk te zien. Door combinatie van primaire en secundaire amnionvorming, omphaloïde, allantoïde en hechtsteel-placentatie ontstaan de meest verschillende toestanden, die zich voor elke onderafdeeling van zoogdie-

ren niet alleen, maar haast voor elk dier afzonderlijk hebben ontwikkeld. Wij hebben reeds gereleveerd, dat onder primaten, knaagdieren en vleermuizen vertegenwoordigers zijn te vinden èn van het eene en van het andere type. S tra h 1 ') heeft de resultaten van het onderzoek op dit gebied samengevat. Men moge zijn bij voorkeur

metrogeen standpunt deelen of niet, in elk geval kan men uit zijn opstel opmaken, hoe verschillend de placentatie bij de zoogdieren zich voordoet. Hoewel men dus niet direct de conclusies die voor een of ander zoogdier gelden op den mensch mag toepassen, zoo zijn toch zulke volledige reeksen van ontwikkelingsstadia, als die van Hubrecht voor Erinaceus en Tarsius, wel in staat langs indirecten weg een aanwijzing te geven, hoe de leemten inde kennis der menschelijke placentatie zjjn aan te vullen. Reeds twintig jaar geleden heeft His2) getracht, een volledig overzicht te verkrijgen over de menschelijke ontogenese, door de leemten tusschen zijn jongste embryo E en het embryo van Reiohert door theoretische schemata aan te vullen. In het schema, door His gegeven (fig. 6) stelt fig. a het stadium van Reichert en Warthon-Jones voor, waar van het embryo slechts gezegd wordt, dat het een knobbel aan den eiwand vormt bestaande uiteen dubbele laag van cellen. x) Ergebnisse der Anatomie u. En!wickelungageschichte, 1897 an 1899. 2) Anatomie menschlicher Embryonen, 1880, pag. 168.

Fig. 5.

Cercooebus cynomolgus (Selenka).