storting. Inde omgeving van het gezwel wordt daarentegen inde onderste lagen van bet rete Malpighi pigment aangetroffen. Het histologisch onderzoek van de recidief-tumoren gaf beide malen eenzelfde beeld als de oorspronkelijke tumor. Kleine, ovale of spoelvormige celvorm, perivasculaire bouw, fijne fibrillaire tusschensubstantie, een groot aantal mitosen, gemis aan reuzencellen, aan verkazing, aan pigment waren ook hier de karakteristica van den tumor. Eigenaardig is de bolronde vorm der recidief-knobbels, ook de kleinste knobbeltjes liggen als bolronde tumoren midden tusschen het vetweefsel of inde subcutis. De tumorcellen dringen inde bindweefselspleten, een verschijnsel, dat gewoonlijk bij de sarcomen gemist wordt; daarentegen vindt men de cellen soms doorgebroken inde bloedbaan, zooals aan het sarcoom eigen is. Zoo frequent de inwendige genitalia, met name de uterus en de ovaria zitplaatsen zijn van kwaadaardige gezwellen, zoo zelden ziet men maligne nieuwvormingen aan de genitalia externa. Het meest komt nog voor het carcinoma, en wel het epithelioma vulvae, een gezwel dat bekend staat om zijne neiging na exstirpatie snel te recidiveeren en om zijne spoedige metastase-vorming inde lieslymphklieren. Nog omineuzer, maar minder frequent zijnde melano-sarcomen, die volgens Unna histogenetisch als melano-carcinomen zijn op te vatten, daar zij zich ontwikkelen uit afgesnoerde gedeelten van de onderste laag epitheebcellen van het rete Malpighi. Ook deze tumoren en dit pleit wel voor Un n a’s opvatting gaan zoo goed als altijd met lieslymphklier-metastase gepaard. Rosenbaum heeft 27 gevallen uit de litteratuur verzameld. Binnen betrekkelijk korten tijd verliepen alle deze gevallen doodelijk, op enkele uitzonderingen na. Martin opereerde een 33jarige nullipara, wegens een snelgroeiend melano-sarcoma labii majoris dextri. Na 8 jaar was patiënte nog zonder recidief. Het andere geval is van Gröth, een melano-sarcoma alveolare, uitgaande van de labia, ter grootte vaneen mansvuist, recidiveerde niet na de exstirpatie; de observatie-tijd was echter slechts 5 maanden. Opmerkelijk is zeker, dat onder de 27 gevallen van Rosenbaum deze beide de eenige zijn, waar lymphklier-metastase inde lies ontbrak. Een derde en laatste geval van na operatie genezen melanosarcoom bewijst overigens, dat zelfs bij lymphklier-metastase een poging tot herstel mag gewaagd worden. In Rose’s kliniek kwam eene boerin met een groot zwart gezwel inde linker liesstreek.