Spr. inden laatsten tijd opereerde cn die de hoofdtypen van den prolaps representeeren. d) echte hypertrophie van het intra-vaginale gedeelte van den baannoederhals (type Huguier) zonder cystocele of rectocele. De operatie bestond in amputatie der portio vaginalis met kolpoperineoplastiek daar het perineum grootendeels defect was. h) inversie van den voorsten vaginaalwand, elongatie van het supravaginale gedeelte van den baarmoederhals, decubitus en folliculaire hypertrophie der portio vaginalis, matige rectocele, defectus perinei incompletus. Operatie: Kolporrhaphia anterior met opschuiven der blaas , opzoeken en hechten der fascia retro-vesicalis (m. bulbo cavernosi); amputatie portionis vaginalis, kolpoperineoplastiek. Daar het corpus uteri niet geretroflecteerd lag behoefde in casu geen vaginaefixatio uteri te geschieden. Is deze wèl noodig dan wordt door spreker het peritoneum na het opschuiven der blaas geopend , wordt het vesicale blad daarvan aan de vulvazijde der fascia gehecht en wordt na het aanleggen der fixatiedraden (één 1 cM. boven en één even boven het ostium internum uteri) de opening in het peritoneum gesloten. c) prolapsus uteri completus met inversie van voorste en achterste vaginaalwanden, uitgebreide decubitus. De uterus lag in retroflexie, kon met de vaginaalwanden gereponeerd worden. Operatie I°. kolporrhaphia anterior en kolpoperineoplastiek onder locaalanaesthesie (cocaïne-adrenaline) daarna desinfectie en narcose en 2°. laparotomie, ventrofixatio (Olshausen) uteri. d) prolapsus uteri completus met inversie van voorsten en achtersten vaginaalwand. De uterus was zeer vergroot, de prolaps was irreponibel. Operatie: exstirpatio uteri inch een groot deel van den voorsten en achtersten vaginaalwand. Hierbij bleek dat de uterus diffuus vergroot was 8 X 6 X 18 cM. en dat het geretroflecteerde corpus uteri met het peritoneum van den bodem van het cavum Douglasii vergroeid zijnde, de oorzaak was van de irrepouibiliteit van den prolaps. Daar de operatie niet uitgesteld kon worden, werd geopereerd niettegenstaande de vrouw een sterke cystitis had. De patiënt succombeerde na 2 dagen. Bij de sectie bleek dat er een dubbelzijdige pyelitis was, vooral links, de linker nier was vol grootere en kleinere abscessen. Hamiddag-vergadering. Dr. Stratz doet mededeeling van het volgende geval van haematopyosalpinx met steeldraaiing. Registernummer 945. 36-jarige nullipara; drie spontane partus, ’t laatst voor 12 jaar. Menses altijd profuus, regelmatig, zonder pijn. Jn Febr. 1906 kwamen de menses eenige dagen te vroeg, met