buikomvang gemeten om eene zich eventueel herhalende bloeding te kunnen vaststellen. De pols werd gaandeweg beter, de buikomvang bleef gelijk: 78.5 cM.); intusschen werden de weeën beter, en te lo'/2 uur werden bij volkomen ontsluiting de vliezen gebroken en een kwartier later werd eene doode vrucht van 820 Gr en 36 cM. lengte geboren. Met de placenta kwam een groote massa zwart gestold bloed te voorschijn. Aan de placenta hechtten groote klompen fibrine. Blijkbaar was de placenta in haar geheel losgelaten. Het amnion was intact, het chorion vertoonde aan zijn insertie aan de placenta een scheurtje. Door deze scheur en tusschen de vliezen doorwas er bloed uit de bloedruimte naar buiten gevloeid. Het kraambed verliep ongestoord. De oorzaak der loslating kon niet vastgesteld worden in zooverre geen direct trauma of nierlijden aanwezig was. Alleen zij vermeld, dat patiënte 2 dagen te voren een kindje had verloren; de daaraan gepaard gaande emoties, als snikken, etc. zijn misschien aan de loslating niet vreemd! 11. N°. 344. Y-p, 27 j. Deze patiënte was 24 Oct. ’s morgens op een kar zonder veeren over hobbelige straatkeien Rotterdam komen binnenrijden om inkoopen te doen. Hiermede bezig, werd zij duizelig, bleek, en kreeg pijn inden buik. Ineen winkel collabeerde zij. Vandaar werd zij inde kliniek opgenomen 4u. n.m. Status. Sterk anaemisch, pols 110. De uterus is sterk gespannen, staat tegen den ribbenboog. Rechts inden fundus is alleen een kindsdeel te voelen; rechts onder den navel zijnde harttonen even waarneembaar, na 4*/2 uur niet meer. De cervix is nagenoeg verstreken , de ontsluiting bedraagt 3 cM., de vliezen staan, zijn strak gespannen, de placenta is niet te bereiken. De uitwendige bloeding is gering. Onder voortdurende controle van uterus en pols wordt weer afgewacht. De weeën zijn flink, af en toe vloeit tijdens een wee wat bloed af; de pols wordt niet minder. Te 8 uur is de ontsluiting nagenoeg volkomen, de vliezen worden gebroken en het kind wordt kort daarop spontaan geboren. Het is dood, weegt 2.31 KG. bevindt zich inden toestand van lijkstijfheid; deze is reeds na één uur verdwenen. De placenta werd dadelijk na de geboorte van het kind geboren, gevolgd dooreen groote massa bloed en stolsels. De placenta bleek voor ruim de helft te hebben losgelaten. Het kraambed was ongestoord. Hydramnion. .Ernstige graad van hydramnion kwam niet voor.