Ernstige ziekten waren; Parametritis (bekkenabsces) 16 gevallen. Salpingo-oophoritis (pyosalpinx) 3 gevallen. Perforatie van de vagina 1 geval. Dr. de Josselin de Jong heeft als patholoog-anatoom en gerechtelijk geneeskundige gelegenheid gehad de quaestie van de provocatie abortus van den anderen kant te bezien. De vroeger in de medische praktijk door hem waargenomen gevallen laat hij buiten beschouwing; alleen wil hij opmerken dat hem indertijd sterk heeft getroffen de geringe beteekenis die door gehuwde vrouwen, zelfs van stand en ontwikkeling, aan den crimineelen abortus wordt gehecht. Spreker heeft 81 secties voor de rechtbank gedaan; daaronder 9 gevallen van abortus, n.l. acht maal sectie op de overleden moeder, één maal op de ontijdig geboren afgedreven vrucht. Verder is nog één sectie te vermelden, verricht in het ziekenhuis te Rotterdam ten gevolge van abortus provocatus (dood door uterusperforatie met foudroyante infectie) zie Ned. Tijdschr. voor Verloskunde en Gynaec. 18de jaargang, afl. 1/2. Er zijn dus in ’t geheel 9 secties op vrouwen, gestorven ten gevolge van provocatio abortus, gedaan. Bij 4 dezer vrouwen werd verwonding van den uterus met peritonitis purulenta geconstateerd. Bij één verwonding van de vagina, zonder verwonding van den uterus: dood door pyaeraie. Bij drie werd algemeene infectie van de buikholte met pyaemie geconstateerd, zonder uterusverwonding. Een vrouw stierf aan bloeding, ten gevolge vaneen placentairrest in utero. In geen geval werd een spoor van eenig instrument inden uterus gevonden. Van deze 10 vrouwen (9 die zelf ter sectie kwamen en één waarvan het ontijdig afgedreven kind werd geseceerd) waren 9 ongehuwd, ééne gehuwd. Onder deze 10 gevallen is er een waar strafvervolging tot veroordeeling geleid heeft. Het is niet aanlokkelijk voor de substituutofficieren van justitie er toe over te gaan een geval van provocatio abortus te vervolgen. Zij beginnen er niet graag aan, omdat het toch bijna altijd op niets uitloopt. De wet eischt het bewijs, dat de vrucht leefde tijdens de afdrijving, en dat bewijs is haast nooit te brengen. Aan Polak Daniëls is het éénmaal gelukt '). Er bestond daar een kleine verwonding inde huid van de vrucht, die omgeven was dooreen versche bloeduitstorting. Deze verwonding, bij de !) Mondelinge mededeeling.