reikt. Hij vraagt wat in dezen de ervaring van Prof. Treub is. Wat de plaats voor ergotine-injecties betreft, meent hij dat de inspuitingen, indien zij dikwijls gedaan moeten worden, bijv. ij een ergotine-injectiekuur, onder de buikhuid beter verdragen worden dan de inspuitingen inde dijën. Dr. de Josselin de Jong heeft indertijd gewezen op het gevaar voor sarcomateuse degeneratie van myoom. Hij had toen toevallig kort na elkaar een paar gevallen waargenomen. Ruimere ervaring heeft hem geleerd, dat maligne degeneratie van myomen uiterst zelden voorkomt, zoodat de vrees voor maligmteit de indicatie der myoomoperaties niet behoeft te beheerschen. a e gevaar voor infectie bij myomectomieën betreft, wil spreker de vraag stellen, of dit misschien met het openen der uterushole samenhangen kan? Spreker heeft niet dikwijls gelegenheid gehad den uterusinhoud bacteriologisch te onderzoeken , maar hij heett het toch een paar maal gedaan, en daarbij de waarneming gemaakt dat er spaarzame culturen opkwamen. Hij meent dus dat lichte infecties Prof. Treub sprak vaneen sereuse peritonitis van uit het cavum uteri zeer wel mogelijk zijn. De heer Nijhoff merkt, in overeenstemming met den heer Mendes de Leon op, dat de complicatie van zwangerschap met myomen in bepaalde gevallen zeker een aanwijzing kan zjn voor de myomectomie. Hij heeft dat eenmaal ondervonden. Bij een I gravida bestond aan den achterwand van den uterus een myoom, dat vergroeiingen had aangegaan met de appendices epiploicae van den darm, en daardoor het cavum Douglasii nagenoeg had afgesloten Door de kleine resteerende opening waren de dundarmlissen in het cavum Douglasii geglipt, waardoor een enterocele vaginalis ontstond, die niet kon worden gereponeerd, de ontlasting verhinderde en dus operatief ingrijpen noodig maakte. De patiënte aborteerde. De tweede zwangerschap eindigde eveneens met abortus. De derde zwangerschap is nog niet afgeloopen. Spreker beschik nog overeen stuk of 3 gevallen, die eveneens goed verloopen zijn. Overigens heeft hij wat de myomectomie aangaat, dezelfde ervaringen opgedaan als Kouwer en Treub. . Wat de ergotine-injecties betreft, die doet hij nooit onder e buikhuid, maar altijd inde dijen of de bilstreek. Betreffende de indicatie der myoomoperaties staat Spreker op het standpunt, dat men niet opereeren moet, als men met verantwoorden kan den geheelen uterus weg te nemen. Als men teveel moet reseceeren weet men niet, wat er per slot van rekening van den uterus overblijft. Bovendien heeft men soms den tegenslag dat na enucleatie de bloedingen blijven voortbestaan.