overliggende decidua, juist inde plooi van den fundus. Yan een doorbreken der decidua of afscheuring vaneen deel van den eikamerwand kan geen sprake zijn, daar bij mikroskopische beschouwing blijkt, dat de randen der opening, alsook de randen van de weefselbrug, die is blijven bestaan, rond zijn, en bedekt met een fibrinebeslag; van ruwe oneffenheden, als men na een verscheuring zou verwachten, is geen spoor aanwezig. Op eender kleinere plaatsen van doorbraak is de rand begrensd door ectoblastwcefsel. Of we hier te doen hebben met een uiting van de maligniteit van het ei inden zin van Prof. v.d. Hoeven, laat ik in het midden. Het tweede praeparaat is eveneens afkomstig vaneen jonge vrouw, bij wie de menstruatie eenigen tijd was uitgebleven. Bij haar werden de lappen decidua uit het halskanaal en uit de vagina verwijderd en na afspoeling spoedig op formol geplaatst. Bij nazoeken vond ik op eender stukken een glad bolletje, dat zich door kiemen glanzing onderscheidde van de omgeving, en dat bleek een eiheuvel te zijn. Een volledige hollandsche beschrijving van dit object wordt weldra in dit tijdschrift gegeven, zoodat ik daarop hier niet verder zal ingaan. De serie platen, die ΓΌ hier wordt vertoond, is echter veel grooter dan die, welke ineen publicatie een plaats kan vinden. De platen, welke ik naar teekeningen heb vervaardigd, geven weer de verbinding tusschen het jonge embryo en de exocoeloomholte s. chorion. De gelegenheid, deze verbinding waar te nemen en te volgen aan een menschelijk ovum, komt te zelden voor, dan dat ik ze niet zou hebben aangegrepen om deze verhoudingen te bestudeeren. De afmetingen van het eitje (chorionzak gemeten zonder vlokken) bedragen 6X 3 X m.M, De omtrek eener grootste doorsnede zou men hieruit kunnen vaststellen als6-)-cl + 6_j-3 = 18 m.M., wat slechts 1 m.M. zou verschillen met den omtrek van het ei van Sie genbeek van He uk el om. Daar de chorionzak te onregelmatig is om een nauwkeurige meting toe te laten, wil ik de waarde van deze vergelijking niet hoog aanslaan. Meer waarde heeft voor mij de mededeeling van Prof. van Wijhe, die na bezichtiging dor praeparaten den leeftijd van het embryo vaststclde als ouder dan een week, doch minder dan twee weken. Het embryo is 3 m.M. lang. Het getal oerwervels bedraagt 11 duidelijke: misschien zijn er twee meer, doch deze zijn niet duidelijk te zien. Eenige mikroskopische praeparaten laten u het embryo en de endotheliumbekleeding van de eikamer zien.