GYNAECOLOGISCHE BUIKOPERATIES. (Een poging ter vergelijking der resultaten van vijftien Nederlandsche operateurs). B. J. KOUWEB. Als eender beide hoofdonderwerpen voor de besprekingen op het 6e Internationale Congres voor verloskunde en Gynaecologie, van 9 tot 13 September 1912 te Berlijn gehouden, was de peritoneale wondbehandeling gekozen. Verschillende landen wezen een rapporteur aan, die een samenvattend verslag zou uitbrengen over dein zijn vaderland gangbare meeningen en de toepassingen daarvan op het gebied der gynaecologische laparotomie. In hoeverre de verzameling dier rapporten inderdaad een duidelijk inzicht zal geven in nationale verschillen ten opzichte der peritoneale wondbehandeling, zal pas kunnen worden beoordeeld, wanneer zij gedrukt zullen zijn: tot nu toe is dit nog niet geschied. Al te hooge verwachtingen zal men dienaangaande niet mogen koesteren! Het voorbereidende werk, in de Nederlandsche gynaecologische vereeniging ter hand genomen, heeft ons althans reeds geleerd, dat vaneen nationale opvatting in Nederland geen sprake is. Het rapport, door schrijver dezes in opdracht dier vereeniging opgemaakt en in dit tijdschrift afgedrukt f), geeft grootendeels verschilpunten te zien tusschen de operateurs, die hun meening hebben kenbaar gemaakt. Voor grootere landen, voor een grooter aantal operateurs, moet die verscheidenheid der meeningen nog veel bonter zijn. Geen twee operateurs handelen op geheel overeenkomstige wijze, al schijnen in hoofdzaak hunne desinfectfe- en operatiemethoden ook nagenoeg gelijk. De persoonlijke eigenschappen van den operateur drukken altijd haar stempel op zijn werkwijze en op de uitkomsten van zijn arbeid. Toch zou het denkbaar zijn, dat, bij alle verschil, toch een groep van operateurs, behoorende tot één volk, tot één ras, een onderlinge verwantschap toonden, die hen duidelijk van andere naties onderscheiden. Evengoed als men Hollanders, Franschen, Duitschers, Engelschen, Japanneezen in het algemeen naar hunne nationale kenmerken van elkander kan onder*) blz. 137.