de borstzijde af een hand vorksgewijze over de schouders te plaatsen, terwijl de hand boven de symphysis het corpus uteri vermijdt, waardoor de vingers diep in het bekken kunnen doordringen. Het nadeel der methode, dat gevoelt onmiddellijk een ieder, die inde vreeze voor het achterblijven van de kin is opgevoed, is, dat men de controle van den stand der kin mist. De vrees voor het achterblijven van de kin is echter ongegrond, mits men zich te voren overtuigd heeft, dat er geen deflexie is. Immers beweegt men het hoofd op de beschreven wijze door het baringskanaal, dat het strak omspant, dan kan de flexie niet in deflexie overgaan, evenmin als een ei, dat met eender polen vooruit dooreen nauwe buis werd bewogen, zich zou kunnen omdraaien. En waar bovendien noch door het trekken aan de schouders, noch doordruk op het hoofd het tot stand komen van den spildraai het gevolg van het naar voren gebogen baringskanaal met ovaalvormige doorsnede ook maar iu het minst wordt belemmerd, daar laat zich ook theoretisch volkomen begrijpen, dat het overbodig is, met opzet de kin op de borst te willen houden. Ja, het is zelfs gemakkelijk in te zien, dat daardoor meer kwaad dan goed wordt gesticht; want wordt werkelijk doordruk deflexie versterkt, dan beteekent dat, dat het hoofd verhinderd wordt zijn gunstigsten stand in te nemen. En die gunstigste stand mag voor een rechte buis al wezen met de kin zoo stijf mogelijk op de borst, voor de naar voren gebogen, uit don bekkenbodem gevormde baringsbuis is dit geenszins het geval bij iedere extractie kan men zich daarvan overtuigen, als men maar van het hoofd afblijft. Een tweede bedenking, die men zou kunnen opperen, is het gevaar voor fracturen van de clavicula. Of de kans daarop grooter is, wanneer men van voren af de handen over de schouders legt dan van achteren af, is vooruit wel nauwelijks te bepalen. JNoch op de eene, noch op de andere wijze heb ik ooit een sleutelbeen gebroken groot zal het verschil dus wel niet zijn. En nu de voordeelen! Ik zou kunnen wijzen op den ongestoorden afloop van het mechanisme der draaibewegingen, over de verdeeling van de benoodigde kracht over de schouders en het hoofd met minder gevaar voor beleedigingen van het kind, op het vrije uitzicht, dat men over het perineum houdt maar laat ons liever de op de beschreven wijze verkregen resultaten nagaan en die vergelijken met de vroegere. Inde jaren 1907, 1908 en 1909 werd regelmatig Mauriceau gedaan; bij veel weerstand Petit, al of niet geholpen doordruk vaneen assistent op het hoofd.