voudig de rust- en luchtküur voortgezet. In 1909 mocht van vooruitgang worden gesproken. In Maart 1911 was patiënte 2 maanden zwanger: de toenmalige huisarts wekte toen abortus op. Wederom zwanger in Juni 1912, klaagde de vrouw, die nog haar gewone bezigheden verrichtte, uitging, enz., over vermoeidheid, was er in beide longen gekraak te hooren en was de temperatuur verhoogd (37.8 oksel). Toen werd wederom de vraag gesteld, of abortus moest worden opgewekt. Door den consulent werd dit ontraden, en de vrouw werd in bed verpleegd. Inde tweede helft der zwangerschap verbeterde de toestand. Het kind werd op tijd geboren en door de moeder gezoogd. Het longproces hield zich rustig. Moeder en kind maakten inden nazomer van 1913 zonder groot nadeel nog mazelen door. Wij zijn van meening, dat hier de abortus, als een voorbehoedmiddel, is opgewekt voornamelijk op grond van de al te pessimistische opvatting van den huisarts, maar wij kunnen zijn beweegredenen niet billijken. h. Ylp. Tuberculose van long en larynx. Dit proces was stilstaand of langzaam voortschrijdend. Wegens het toenemen der larynx-verschijnselen werd inde 3e maand de 6e zwangerschap afgebroken. Hierna werd de toestand tijdelijk iets beter, maar na een jaar bezweek de vrouw aan de ziekte. Indien men larynx-tuberculose als een goeden grond voor provocatie abortusAvil erkennen en zelfs bij voortschrijden van het proces nog heil daarvan meent te mogen verwachten, zou de behandeling als juist kunnen worden erkend. Tevens blijkt in dit geval het nuttelooze daarvan. Wie zou durven zeggen, dat het levender vrouw er door werd verlengd? i. i. A. 485. I. p. Long- en larynx-tuberculose. Inden loop der zwangerschap trad pleuritis op, met de vorming van veel exsudaat, dat door punctie werd afgetapt. Het keerde terug en de toestand werd slechter. Yóór de zwangerschap was het strottenhoofd gereinigd van de uitgroeisels, die er zich hadden gevormd, en was de zieke op weg van genezing. Inde zwangerschap ontstonden echter nieuwe woekeringen. Daarom werd inde 5e maand abortus opgewekt. Het larynx-proces bleef evenwel voortgaan en werd herhaaldelijk behandeld, met afwisselend gevolg. Een jaar na de bevalling veroorzaakte het den dood. Terwijl wij ons indenken inde gedragslijn der geneesheeren, die hier, in wanhoop, de zwangerschap afbraken, laten wij voor dit geval toch hetzelfde gelden, wat bij h. h. A. 184 werd opgemerkt. j. A. 172. Yp. Bij de zeer magere vrouw met longveranderingen