Hoho berekent uit zijn materiaal van multiparae, dat bij vernauwd bekken de partus arte praematurus 84 °/0 meer levend geboren kinderen levert dan de partus a terme, nl. 73 °/o tegen 39 °/0. Voor zoover onze gegevens zulks toelieten, hebben wij bij onze multiparae een dergelijke berekening gemaakt. Van 160 a terme geborenen werden levend geboren 79, d.i. 49,1 °/0. Van 42 kunstmatig te vroeg geborenen werden levend geboren 32, d.i. 76,2 °/o. Wij vinden een verschil van 27 °/o, dus evenzeer een winst, hoewel kleiner, doordat het percentcijfer der levend a terme geborenen bij ons 10 hooger is dan bij Hoho. Hoeveel der door partus arte praematurus levend geboren kinderen na één jaar nog inleven waren, kunnen wij niet opgeven. Hoho deelt een statistiek mede, waaruit blijkt, dat, hoewel de sterfte in het eerste levensjaar bij kunstmatig te vroeg geboren kinderen grooter is dan van de bij de haring a terme geborenen, na één jaar er toch nog 15 °/o meer kinderen inleven zijn. B. Partus arte praematurus op andere indicaties (62 gevallen). Zooals reeds gezegd, is 62 malen vroeggeboorte opgewekt op grond van pathologische afwijkingen deels der vrouw, deels der vrucht. De omstandigheden inde verschillende gevallen loopen zoo ver uit elkaar en de frequentie, waarmede elke indicatie voor zich haar kracht deed gelden, is zoo gering, dat algemeene gevolgtrekkingen achterwege moeten blijven. Het veelvuldigs! (17 maal) was achterblijven vaneen doode vrucht reden om de haring aan den gang te brengen. Wij merken hier op, dat in één geval volgens de historia morbi 3 maal eivliessteek verricht is, voordat succes optrad. Het is zeer de vraag, of hier toch niet in werkelijkheid de vliezen slechts eenmaal doorboord zijn; als duur der haring staat slechts 2 dagen opgeteekend. 2 malen hebben laminariastiften als weeënopwekkend middel gediend; in beide gevallen liep de baring binnen 24 uur af. In één geval (H. M, 567, jaar 1907) werd 10 dagen na den eivliessteek een onvoldragen levend kind geboren! Ondanks andere therapie onvoldoend blijvende werking der nieren leverde 16 malen de indicatie. Eenmaal was daarbij eivliessteek onvoldoende en moest gaastaraponnade volgens Chenevière ter aanvulling geschieden. Er werden 6 levende en 9 doode (waarvan 5 gemacereerde) kinderen geboren; bovendien een tweeling, waarvan de eene een gemacereerde vrucht met hydrops universalis en de andere een doode anencephaal was; de moeder dier tweelingen koortste in het kraambed