e. Yóór ieder vaginaal onderzoek wordt de vulva uitgewischt met 0.5°/o lysol. f. Desinfectie der onderzoekende hand: tien minuten wasschen met heet water en zeep; na de eerste vijf minuten nageltoilet, daarna weder een versche steriele borstel; hierop vijf minuten wasschen met alcohol van 60°/0 en met l°/00 sublimaat. Geen handschoenen. (Inde latere jaren is, inde kliniek, de suhlimaatwassching afgesohaft, inde polikliniek echter behouden.) q. Yaginaal onderzoek in rugligging, a vue. De vingers worden met 1 °joo sublimaat-carragheen of met steriele olijfolie, dikwijls ook met kamferolie (10°/o) glibberig gemaakt. h. Green scheedespoelingen tijdens of dadelijk na de baring, ook niet bij kunstmatige verlossingen. i. Yerband: steriele celstofkussentjes. j. In het kraambed dagelijks driemaal de vagina doorspoelen met 2°/o azijnzuur. Regelmatig is de reactie der lochia bepaald. Wij stelden ons nl. voor, dat een zure reactie belemmerend moest inwerken op den groei van ongewenschte kiemen, en trachtten daarom die zure reactie te bevorderen met azijnzuur. De invloed van dezen tamelijk bewerkelijken voorzorgsmaatregel is op geen enkele wijze merkbaar ger worden en daarom is hij later (na 1910) weder afgeschaft. Wij hebben niet nagegaan, of melkzuur misschien de voorkeur zou verdienen. In het inwendig onderzoek der barende wordt, in sommige opzichten terecht, nog altijd een groot gevaar voor haar gezondheid gezien. Wij hebben, wegens het groote belang der zaak, onze aanteekeningen daarom zorgvuldig bijgehouden betreffende het aantal malen, dat een inwendig onderzoek werd verricht. Wij geven, als proef, de uitkomst onzer waarneming hier weder over de jaren 1909 en 1910. Zij stemmen overeen met die uit de voorafgaande jaren: 1909 en 1910. Aantal malen van 204 koortsvrij van 254 Icoortsende inwendig onderzocht. gebleven vrouwen *). vrouwen (i> 37°5 oksel.) 0 maal bij 11.7 °/c bij 8.2 °/0. 1 „ „ 12.2 „ 8.6 „ 2 „ „ 10.8 „ * 9-8 „ 3 D ■ V 15.6 „ J) 13 n i) Hieronder begrepen de 40 koortsgevallen van extra-génitalen oorsprong.