kleinere en kleinste inde zona parenchymatosa, die slechts met het mikroskoop te zien zijn. Yan de veranderingen inde zona parenchymatosa komt inde eerste plaats in aanmerking het optreden van groepen van op decidua gelijkende cellen. Het is vooral Lindenthal1), die zich met het onderzoek hiervan heeft beziggehouden. Na een kort overzicht gegeven te hebben van het voorkomen van deciduacellen in verschillende bekkenorganen, na de schrijvers genoemd te hebben, die daaraan een studie hebben gewijd, en na de woorden van Euge te hebben aangehaald: „dass die Decidua„zelle für die Graviditat nichts charakteristisches (ist) insofern es „sich um Zeilen aus dem Uterusinnern handelt, dass der „Befund derartiger Zeilen ausserhalb der Gebarmutter charakteristisch „ist für Schwangersohaft, denn nur bei solcher warden sie bisher „gefunden”2). gaat hij over tot zijn eigen onderzoek. Dit omvat 34 ovaria. In 25 daarvan worden deciduacellen gevonden; inde 9 eierstokken, waarin ze niet gevonden worden, waren er 4 afkomstig van zwangerschappen jonger dan 3 maanden en de 5 andere waren niet geheel doorzocht. Lindenthal acht het raogelijk, dat juist in de niet onderzochte gedeelten decidua aanwezig was. Het resultaat van zijn onderzoek is: Aan het einde van de eerste zwangerschapsmaand wordt alleen een sterke hyperaemie in het ovarium waargenomen. Inde 2e maand worden behalve de hyperaemie hier en daar aan den rand van het ovarium, onder het oppervlakkig epithelium, plekken inde albuginea gevonden, die aan een oedemateusen toestand doen denken 3). Inde 3e maand worden in deze plekken kleinere of grootere groepen van cellen aangetroffen, die aan deciduacellen doen denken. •) Ueber Decidua Ovarii und ihre Beziehungen zu gewissen Yeranderungen au Ovarien. Monatschr, f. Geb. u. Gyn. Bd. XIII, 1901 p. 707. 2) Bij G. Winter Lehrbuoh d. Gynitk. Diagnostik 3e AufL 1907 p. 173—174 vond ik: „Die Deoiduazelle ist die in der Graviditat umgewandelte Stromazelle „der Uterus Sohleimhant; es scheint also nicht korrekt wenn die Frage auftaucht, oh „anch an anderen Orten ( nnd nicht nur ander Uterusmucosa —) Deoidua„zellen entstehen. Als Tatsaohe ist hin zu stellen, dass bei Graviditat gelegent„lioh hier und da stark vergrösserte Zeilen den Deciduazellen gleichend „anftreten, so irn Cervixgewebe (Gebhard) in der Portio, im ganzen Bereich „des Uterus (unter und am Peritonenm Rob. Meyer)” met geen woord wordt melding gemaakt van Decidua Ovarii. 3) 1.0. p. 709 „....es sind namlioh die Zeilen auseinander gedrangt, die „Zwischensubstanz bildet sehr feine Fadchen, zwisohen denen eine theils homogene, theils ansserst feinkörnige Snbstanz sich hefindet, sodasz derartige Stellen „den Eindruck eines oedematösen Gewebes machen.”