Een andere groep van onderzoekers laat de granulosa geheel verdwijnen. „Wie sich diese Autoren, vraagt Sobotta x), denken dass „die 20—25.000 Epithelzellen soviel enthalt ungefahr ein reifer „Follikel der Mans nach Abzug des Discus proligerus innerhalb „einer oder höohstens einiger Stunden, spurlos verschwinden, ist mir „nicht recht klar geworden”. Paladino -beweert, dat met het eitje de geheele memhrana granulosa nitgestooten wordt. Sobotta hecht voor het resultaat van zijn onderzoek groote waarde aan het zooeven beschreven stadium. Inde literatuur vond hij noch een beschrijving, noch een afbeelding van den pas gebarsten follikel. Wel worden er als zoodanig aangegeven, doch hij nauwkeurig onderzoek blijken ze dien naam niet te verdienen; dit geldt ook voor de producten, die Benckiser en Bischoff er voor aanzagen. Eerste aanleg van het corpus luteum. Slechts een uur na het vorige stadium kan men reeds vaneen begin van corpus luteumvorming spreken. Dit jonge corpus luteum, dat slechts drie tot vier uur na de bersting ontstaan is, wordt door Sobotta als het gewichtigste stadium beschouwd, om daaraan de verschillende weefselelementen te herkennen „indem sich an ihnen die Abstammung der „Elemente des gelben Körpers direct und unzweifelhaft bei einem „genügend reichen Material verfolgen lasst” 2). In dit stadium bevat het follikelepithelium zoo goed als geen mitosen meer; inde theca internacellen vindt men. ze echter nog hier en daar. Inde follikelholte hoopt zich nu weder meer vloeistof op. Evenals in het vorige stadium vindt men ook nu inde theca interna en in de daaraan grenzende granulosalaag witte bloedlichaampjes („Wanderzellen”). Was de afscheiding tusschen granulosa en theca interna in het vorige stadium nog duidelijk, nu is dit niet meer het geval, „in„dem die regelmassige Anordnung der innersten Epithelschicht aufhört” 3). Yochtafsoheiding heeft steeds plaats in die follikels, welke geen bloeding vertonnen. Langzamerhand treedt nu een hypertrophie van het epithelium op, geen vermeerdering (hyperplasie) der cellen. Meer en meer ziet men de witte bloedlichaampjes in het epithelium dringen. Sobotta „Fettmetamorphose sohon vor dem Follikelsprung beginnt. In einigen Stunden „müsse sonst das ganze Epithel duroh den Prozess spurlos verniehtet sein, was „wohl ohne Analogie auoh in patkologischen Fallen ware. ') 1, c. p. 279. 2) 1. c. p. 281. * 3) 1. c. p. 282.