was inmiddels gedaald tot 37.2. Bij het openen van den uterus ontweken er gassen; daarom werd voor het beëindigen der operatie de binnenvlakte en de wond der baarmoeder met joodtinctuur behandeld, en de buikwond alleen proximaal en distaai gehecht, doch in het midden opengelaten. Den 2<ten dag na de operatiewas de buik gespannen en de pols frequent, en zonder dat peritonitis kon worden aangetoond, overleed de vrouw den 4den dag na de operatie. Obductie: Gas inde buikholte. Onder inden buik een geringe hoeveelheid sereuse vloeistof, Peritoneum parietale glad en glanzend darmserosa geïnjiceerd. Op den uterus geen fibrine. Bij druk komt er geen exsudaat uit de wond. Geen endometritis. Uit de peritoneaalholte werden staphylococcen in reine cultuur gekweekt. Toe. 1918—295. lijke bekkenyernauwing had (Conj. vera 7 c.M.), werd in partu inde kliniek opgenomen, waar dadelijk de (klassieke) keizersnede werd verricht, welke operatie zonder bijzonderheden afliep. Reeds den eersten dag na de operatiewas de temperatuur verhoogd; de buik was niet opgezet; de vrouw loosde vele flatus. d. 111. Paté. braakt, hikt, loost flatus. Buik niet opgezet; cavum Douglasi leeg. d. IV. Algemeene toestand verbeterd. d. VI. Mastitis. d. VII. Bij het verwijderen der krammen ontledigen zich enkele abcessen. d. IX. Enkele hechtingen der fascie doorgeknipt; onder de fascié komt etter te voorschijn. d. X. Exitus. Obductie: Afgesloten absces, waarvan de achterwand gevormd wordt door den uterus en dat verder begrensd wordt door samengekleefde darmlissen, omentum en voorsten buikwand. Peritoneum dof, geïnjicieerd. Verder geen etter inde buikholte. Naadlijn van den uterus necrotisch, spier met etter geïnfiltreerd, endometrium groen verkleurd, met necrotische membranen en dikke fibrinelagen bedekt. Talrijke abscessen in longen en nieren. Lever: troebele zwelling. Milt: staphylococcen in reine cultuur. Toe. 1917—10. vernauwing (Conj. vera 83/i c.M.). Tijdens haar verblijf inde kliniek gedurende de laatste maand der zwangerschap, was zij af en toe duizelig geweest, waarbij zij dan bleek werd; aan het