y Nu er zooveel vraag naar dat ge- ' zonde RIJNO tomatensap is, moeten wij kinderen voorgaan. Blijft er dan nog wat over dan krijgen de groote menschen ook nog een glaasje. Maar eerst wij. Want wij moeten er nog van groeien. MIJ. „DE BETUWE' ■fc- TIBL

STORM UIT HET ZUIDEN.

(In een glas water.) Een vechtlustige, maar goed bedoelende dertien-jarige enthousiaste „Zuiderling", óverloopend van Zuidelijk temperament, luchtte zijn overkropt gemoed in een brief, die ik hier

woordelijk laat volgen. Ik houd véél van jeugdige enthousiastelingen. Hij schrijft:

Hier krijgt U een brief die niet gaat over verliefde paartjes of zo iets; dit gaat over ons mooi Noord Brabant en Limburg.

Kijk 'ns: ik heb al verschillende malen gelezen dat men in 't Noorden ons mooi Zuiden uitscheldt voor ,,'t Donkere Zuiden". Is dat waar? ]a!!l! Nu, valt er iets aan te merken:

1. Op onze kolenmijnen? Wat is ons lief Nederland zonder zijn mijnen? Niks.

2. Wat valt er aan te merken op onze Maasstreek?

3. En op de rest? Onze bossen zijn gezonde plaatsen voor zieken en ouden van dagen. Ja, aan zee en rivieren is het toch ook mooi en gezond. Ik schreef mooie bossen en dat is waar! Ik weet niet of U ooit in Brabant bent geweest, zo ja, dan zult U onze mooie bossen wel gezien hebben, mooi afgewisseld door heide. En wat valt er op onze landbouw aan te merken? Valt er iets op aan te merken? ]a, Brabant en Limburg hebben ook d'r fouten. Wilt U het antwoord s.v.p. in de G.P. zetten, dan zien die stakkers uit het Noorden, wat het Donkere Zuiden wel doet; zet er gerust mijn naam en adres onder, dan kunnen ze schrijven als ze willen. Ik zal ze opwachten.

Vele groeten aan U en alle medewerkers van de G.P. Met de meeste hoogachting; J. J. Spijkers, Willem Beukelsstraat 1 Tilburg, 13 jaar. Goed zoo, jonge vriend! Maak van je hart géén moordkuil en neem het maar op voor je landstreek en je provincie! Dat strekt je tot eer, méér, je moet je verstand blijven gebruiken en niet te ver gaan. Zoo is het bijv. heelemaal niet noodig, om dien Noorderlingen toe te roepen: kom maar óp als je lef hebt, ik zal je ópwachten! Verbeel je, dat er eens een lange extra trein vol met van die Noorderlingen aan het Centraal Station in Tilburg arriveerde en dat de inhoud daarvan zich in optocht naar het huis van }. J. Spijkers, Willem Beukelsstraat 1 begaf!

Zóó erg, als jij het je vóórstelt, is 't heusch niet.

Die naam „Het Donkere Zuiden" dateert uit lang vervlogen dagen, toen het Zuiden inderdaad op sommig gebied wel eens wat achterlijk was. Dat is nu in geen enkel opzicht het geval meer, maar de naam bleef voortbestaan. Da's èlles. Die naam blijft „men" gebruiken, maar men bedoelt er niets mee.

Men spreekt van stugge Groningers, maar ze zijn niet stug, evenmin als de stijve en stijfkoppige Friezen stijf en stijfkoppig zijn.

Iedere provincie heeft haar speciale voordeelen en eigenaardigheden: Zeeland oesters, Friesland boerenjongens, schaatsenrijders en kievitseieren, Noord-Holland kaas, Limburg kolen, vlaaien en een mooi Volkslied, De Betuwe boomgaarden en klei, Noord Brabant gemoedelijkheid en vennen, Drenthe turf, Twenthe fabrieken, Delft aardewerk, Schiedam borreltjes, Amsterdam korstjes, Weesp moppen, Kampen uien, Arnhem meisjes, Utrecht theerandjes, dus sinds kort alleen nog maar randjes, en zóó kun je maar dóórgaan.

Matig dus )• strijd- en wraaklust. Sla géén Noorderlingen dood.

Zie in élken Nederlander Alleréérst: een landgenoot. Hou maar g'rust één oogje open Voor je zuidelijk gebied.

Maar hou belde oogen open Voor 't gehéél, dat Neerland hiet.

D. W. G, — Ik kan mij niet belasten met het opsporen van gevers van Sinterklaascadeaux; als U hem zélf niet kunt vinden, gaat U er dan maar van uit, dat het Sinterklaas is. Dat is tenslotte ook zoo.

X I] Z. — Er moet in Uw geval met zóó veel factoren rekening worden gehouden, dat het niet mogelijk is om U zoo maar zonder meer een

afdoend antwoord te geven. Een bureau voor beroepskeus is voor U het aangewezen adres.

Hoe krijg ik haar te K. — Nee, geachte Heer, onder géén voorwaarde verklap ik namen of adressen, die mij in het geheim zijn toevertrouwd. Zélfs voor dat doosje sigaren bezwijk ik niet.