daar stort zich het water aan den Franschen oever van eene hoogte van 4 M. bruisend en kokend naar beneden. Naar gelang men den Nederlandschen oever nadert, verbreedt de rotsbedding zich en vormt eene aaneenschakeling van minder hooge vallen, zoodat men dan ook aan die zijde door een smallen vaargeul boven Abona soengoe kan komen. In deze geul verongelukte eenige maanden geleden een corjaal van de Cie des mines d or, die de opbrengst aan goud van één maand als lading medevoerde-, men weet het ongeval aan boos opzet van de zijde der beide Paramaccaner boschnegers, die de corjaal stuurden, en niettegenstaande er eene hooge premie werd uitgeloofd voor het terugvinden van de gezonken kist, heeft men er nooit meer

iets van vernomen.

We maakten dien avond kamp op een der vele eilanden, alwaar de jeugdige Alexander ons amuseerde met zijne grappen. Het jongmensch was een blauwen Maandag in Albina op school geweest, doch het gedwongen leven daar beviel hem niet best, zoodat hij op een goeden dag door het schoolvenster de vlucht nam en wegbleef. Hij had veel meer pleizier in het kijken naar de exercitiën van het detachement militairen en daarbij schenen twee woorden, die hij blijkbaar dikwijls gehoord had, een diepen indruk op hem gemaakt te hebben. Het waren de oud-vaderlandsche vloek (G. v. d.) en het woordje „rechtsomkeert", die dan ook steeds het slot vormden van eene aaneenschakeling onverstaanbare klanken, die hij uitstootte, om den onder-officier instructeui na te bootsen.

Den 2 2sten Oct. passeerden we eerst Penabi soengoe en kwamen daarna aan den voet van Luisidédé, een van de gevaarlijkste vallen, waar de booten dan ook ontladen moesten worden. Zij is samengesteld uit twee rechthoekig op elkaar staande ± 1 M. hooge vallen. Het dragen van de goederen over de puntige rotsen hield lang op, zoodat we eerst in den namiddag de reis konden vervolgen. Het