cursies, het congresnummer (bijzondere aflevering van dit tijdschrift) en de statistische gegevens over Nederland en Ned. Indië, uitgave van het Centraal Statistisch Bureau; alles in de Fransche taal. In de vervolgserie der Handelingen zullen binnenkort de gehouden discussies, aangenomen moties en gehouden bijzondere voordrachten en redevoeringen worden gepubliceerd.

Woorden van lof verwierf ook het Ontvangstbureau, in de wandeling de „duiventil" genaamd, samengesteld uit 14 jonge dames, onder leiding van mejuffrouw A. C. Schippers, steeds bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen, aanwijzingen en hulp, en daartoe ten volle bekwaam.

Het dames-comité, onder voorzitterschap van mevrouw M. Kleiweg de Zwaan-Vellema, heeft op uitnemende wijze de uitstapjes verzorgd, welke — in hoofdzaak bestemd voor de dames-leden — in toenemende mate ook de heeren trokken, wèl een bewijs dat ze zijn geslaagd. In het bijzonder mogen worden genoemd: het avondfeest op het kasteel Nyenrode, waar de bezoekers door „Plancius" in persoon —• omringd door een stoet van dames in de kleederdracht van dien tijd en vertegenwoordigsters der elf provincies in kostuum ■—• werden ontvangen; voorts het bezoek aan den afsluitdijk met rijtoer door Noordholland, met — voor de buitenlandsche gasten als clou — een thee te Volendam. Aangezien deze tocht op een Zondag plaats had, was de geheele bevolking in Paaschbest gekleed!

De avondreceptie, door de Nederlandsche Regeering aangeboden in het feëriek verlichte Rijksmuseum, waarbij de gasten werden ontvangen door den Minister Slotemaker de Bruine, was een der hoogtepunten van het Congres en druk bezocht. Ook de ontvangst in het Nederlandsch Historisch Scheepvaartmuseum, waarbij voor die gelegenheid een tentoonstelling was samengebracht van een keur van stukken uit den bloeitijd der Nederlandsche cartografie, trok sterk de aandacht.

Het moet worden gezegd, dat Amsterdam voor een dergelijk congres een moeilijk te overtreffen gelegenheid biedt. Het Koloniaal Instituut als zetel van het congres; de prachtige oude stad getuigend van haar historische beteekenis, het nieuwe gedeelte met zijn belangwekkende architectuur, het Rijksmuseum en de vele belangwekkende instellingen, hebben er veel toe bijgedragen het congres te doen slagen; niet alleen uit een aardrijkskundig oogpunt, maar ook uit een oogpunt van algemeen Nederlandsch belang, doordat het heeft bijgedragen tot betere kennis en tot juistere waardeering van ons land en ons volk.

DE REDACTIE