pag.

Van Verre Volken. Leven en bedrijf der vreemde volken. Onder redactie van Prof. Dr. H. Th. Fischer (A. N. J. den Hollander) 389

Vroman, ]., Geologie voor den toerist (Kruizinga) .... 391 Raimond Jr., J. J., Sterrengids 1941 (P. M. van Riel) . . . 392 Vrankrijker, A. C. J. de, Mercantilisme en koloniale expansie

(J. van Hinte) 554

Vlerk, J. M. van der, en Ph. H. Kuenen, Het geheimschrift der aarde, twee milliard jaar geschiedenis van de aardkorst en

hare bewoners (P. Kruizinga) 554

Gemert, A. van, Het soortelijk gewicht van het gesteente in

steenkolenmijnen (Kr.) 55^

Voorthuysen, J. H. van, Beitrag zur Kenntnis des inneren Baus

von Schale und Sipho bei triadischen Ammoniten (Kr.) . . 782 Koning, L. P. G., Het mechanisme in den haard van diepe aardbevingen (Kr.) 786

Aardrijkskundig nieuws:

De beteekenis van de rijst en de wereldhuishouding .... 117 De structuur van het bedrijfsleven in erTkele Europeesche landen

en in de Vereenigde Staten van Amerika 262

De wereldproductie van Bauxiet in 1938 262

De wereldproductie van ruwe aardolie in het jaar 1939 . . . 263

De dikte der gletsjers 425

Millioenensteden der aarde 580

Kaarten:

XI. De riviervormen in sedimentatie-gebieden (bij het artikel van Dr. H. Boissevain) na 812

III. NEDERLAND

Artikelen:

Veen, J. van, De toeneming van het zoutgehalte op de benedenrivieren 5

Riel, P. M. van, Is de heerschende windrichting te Amsterdam

sedert 170x3 gekrompen? Met naschrift van Dr. Ir. J. van Veen 38 Leyden, Fr., Over Gawegen, Gooweteringen en het Gooi. Een

bijdrage tot de historische geografie van Nederland ... 43 Leyden, Fr., Het ontstaan der Nederlandsche steden. Een topologische studie I4I

Eibergen, P., De grenzen van de provincie Groningen . . 173 Butter, J., Mesolithicum in podsolprofielen in Beerserveld en

Beerserveen bij Ommen 181

Heslinga, M. W., De onderdeelen van het Twentsche boerenhuis

en hun benamingen • 285

Molen, S. J. van der, Het vraagstuk der Friesche ga-namen . 312 Molen, S. J. van der, Boornbergum en de Boorn 320