IN MEMORIAM Prof. Mr. Dr. S. R. STEINMETZ EN Prof. Dr. M. E. F. Th. DUBOIS

In de laatste dagen heeft dg geografie in Nederland een groot verlies geleden door het heengaan van de beide mannen die jaren lang de geografie aan de Amsterdamsche Gemeentelijke Universiteit vertegenwoordigd hebben: de hoogleeraren Prof. Mr. Dr. S. R. Steinmetz en Prof. Dr. M. E. F. Th. Dubois.

Prof. Steinmetz, geboren op 6 December 1862 overleed te Amsterdam op 5 December jl. Hij was gedurende vele jaren lid van ons Algemeen Bestuur en in dankbare herinnering leeft voort de zakelijke en tegelijk warme, hartelijke wijze, waarop hij zijn adviezen in onzen kring gaf en verdedigde. Zijn werk lag in hoofdzaak buiten ons Genootschap en daardoor worden in ons Tijdschrift weinig artikelen van zijn hand aangetroffen; toch werden zijne wetenschappelijke verdiensten in ons Genootschap in hooge mate gewaardeerd, wat blijkt uit het feit, dat Steinmetz in 1923 tot eerelid benoemd werd. Wij willen er op wijzen, dat Steinmetz, die van huis uit socioloog was, een beslissenden invloed op de ontwikkeling der geografie heeft uitgeoefend, doordat hij de Ratzel'sche geografie van den mensch naar inhoud en richting gewijzigd heeft tot een geografie van de menschelijke groep: de sociale geografie. Dit heeft zijn neerslag gevonden in de coördinatie van de sociale geografie met de fysische, zooals deze is neergelegd in het Nieuwe Academische Statuut. De combinatie van ethnologie en sociale geografie is echter reeds voordien in de praktijk tot haar recht gekomen, doordat Steinmetz sedert zijn benoeming als hoogleeraar te Amsterdam in 1908, een zeer groot aandeel had aan de opleiding voor het K. IX.-examen (M. O. Aardrijkskunde) terwijl hij tevens examinator bij dit examen was.

k. n. a. c».,Lvm. 1