Men kan van de, lintbeplantingen in het algemeen zeggen, dat over leg met de eigenaars (dikwijls de Overheid, zie het artikel in „Wegen ) aangevuld met wettelijke voorschriften in het kader van het nationale plan, zeer veel zou kunnen verbeteren.

Een bijzonder geval van het bovenstaande vormen de panorama s, die men op hooge punten geniet — of wel genoot. Dikwijls werden bosschen geplant op heiden rondom deze punten en de jonge planten hebben soms na eenige jaren van groei het uitzicht weggenomen. Men ziet af en toe nog banken staan, waar vroeger een fraai uitzicht was, doch thans slechts boomen te zien zijn. In een artikel in Ons Nederland van i5/6/'4ï over „De rol van het vergezicht in het landschap heeft schrijver dezes het euvel behandeld, en voorgesteld dergelijke panoramapunten te beschermen door het beletten van het opgroeien van hooge boomen rondom het punt in quaestie. Zulks kan het best geschieden door aankoop van een klein terrein rondom het uitzichtpunt, dat men onbeplant houdt in den vorm van een zoogenaamd panorama-natuurmonument. Elders kan men op hooge punten die zwaar beboscht zijn, panorama's van groote schoonheid openkappen, die wellicht nooit als zoodanig bestaan hebben. Voorbeelden hiervan geeft de genoemde publicatie in Ons Nederland, en ook van de talrijke gevallen, waar het dichtgroeiende panorama's geldt. Ter aanvulling van het daar opgesomde zij nog vermeld het panorama, dat men op de noordzijde van den Utrechtschen heuvelrug onmiddellijk ten Oosten van den weg Maarn-Doorn in de gemeente Maarn genieten kan, juist waar de oprijlaan naar hotel Stameren aftakt, en dat bezig is geheel dicht te groeien. Aan den weg Leersum-Ginkel heeft men even benoorden den kam van den Utrechtschen heuvelrug een zeer fraai vergezicht naar het Noorden, dat bezig is door opschietende vliegdennen te worden afgesloten.

Enkele gevallen van bederf van panorama's door bouw van een fabriek op den voorgrond van het vergezicht e.d. beschreef ik reeds hierboven. Gevallen, dat ondoordacht toegestane villabouw op het panoramapunt een mooi uitzicht wegneemt, zijn talrijk: ik noem een villa die ten Oosten van den weg van Kasteel Moersbergen naar de Kaapsche bosschen beoosten Doorn gebouwd is op de zuidhelling van den heuvelrug. Er zijn ook gevallen dat struikbeplantingen langs wegen een vergezicht maskeeren; dit is bijv. het geval bij den weg Veenendaal-Elst, op het gedeelte nabij Eist in de gemeente Rhenen aan de zuidzijde van den Utrechtschen heuvelrug.