buigzaineü grijsaard de afscheiding had veroorzaakt. Trouwens had hij gemoedsbezwaren omtrent leer of tucht gehad, niets ware voor hem gemakkelijker geweest dan eene aansluiting bij de Oude Friezen of Jan-Jacobs-gezinden, waarvan almede te Hoorn eene gemeente bestond.

Onze Jan Wii.t.ems Sleutel, die, nog geen veertig jaren oud, den 13™ Augustus 1693 stierf, beleefde derhalve de hereeniging niet. Maar wèl beleefde en — zeker mogen wij er bijvoegen — bevorderde hij de vereeniging zijner gemeente met de Ylaamsche, die door zijnen neef Jacob Vogei, voorbereid, den 8™ Januari 1692 tot stand kwam en 't getal leden met 21 vermeerderde; wèl beleefde hij, dat zijn minder strenge gevoelens over ban en mijding gedurig meer ingang vonden, ja misschien dat hij op zijn beurt voor een al te groot voorstander van 't oude in dit leerstuk gehouden werd. Immers er lag waarheid in 't geen hij onder 't hevigste woeden van den twist (1689) voor de broederschap betuigde: //ik word veel beschuldigd van het oude «te willen afwijken, en nogtans, hoewel ik meermalen //betuigd heb met de gemeente niet volkomen eens te //wezen, begeer ik van niemand beschuldigd te worden, "dat ik er ooit aanleiding toe gegeven heb: doch hier //schuilt de oorzaak van mijn en Twisck's verschil, dat //Twisck , trachtende alles te schikken naar zijn voor//gesteld oogmerk, met vele vrienden de liefde tracht te //breken en heeft verbroken, alleen op den naam, dat zij //niet genoeg bij 't oude bleven, waar velen op ver ïia '/zoo niet afweken als hij1'. Toen dan ook een broeder,