TOELICHTINGEN BIJ DE FOTO'S Foto 1

Het dennenbosch bestaat voornamelijk uit groven den (Pinus silvestris L), gemengd met Oostenrijkschen den (P. nigra Am. var. austriaca Endl.) en zeeden (P. maritima Poir.)

Foto 2

Op de lage binnenduinen van het landgoed Ockenrode ten NO van Monster groeit dit mooie dennenbosch, dat tot op 300 m van de zee behoorlijk wilde gedijen. Het afgebeelde bosch is ca. 50 jaar oud.

Foto 3

Dergelijk zwaar geboomte, als thans nog op het landgoed Overvoorde (rechts van dezen weg) te zien is, vond men voorheen ook in Wateringen, Honselerdijk, Naaldwijk en 's-Gravenzande. Het was gebonden aan zandige grondstrooken in het overigens meest kleiachtige gebied. Zeker 99°/o van al het aanwezige bosch is omgezet in tuingrond en hiervan meer dan de helft in kaswoestijnen.

Foto 4

Hier waren eens landgoederen en lustsloten gelegen, toebehoorende aan de

Oranje s. Aan een dezer landgoederen herinnert nog het door leelijke loodsen

en huizen omringde oude gebouw te Honselerdijk, genaamd „de Hof". Van de

bosschen is niets overgebleven; even vóór den wereldoorlog verdween een der laatste, het zoogenaamde Prinsenbosch.

Foto 5

In de vroeger met bosschen en buitenplaa^sen overdekte streek zijn thans alleen nog Staalduin en de zg. „Voorde'-landgoederen bij Rijswijk over. In het 10 km lange gebied daartusschen is al dit schoons verdwenen.

Foto 6

De bocmen aan de overzijde bleven staan, omdat zij geen schaduw op de kassen kunnen werpen. Zij zullen echter wel verdwijnen, want gaandeweg roeit men alle boomen in het Westland uit.

Foto 8

Deze foto toont hoe men de "bank"gronden en hun omgeving niet moet behandelen. Op den voorgrond de zeedijk met het werkspoor van het Hoogheemraadschap Delfland, daarachter de eigenlijke "bank", daarachter de Slaperdijk en, eenigszins in de beschutting daarvan, een leelijke kampeerkolonie.

Foto's 9 en 10

Het doel was hier in hoofdzaak bescherming tegen wind: in het Westland zal dit moeten gericht zijn op het afschermen van leelijke kascomplexen. Verschillende gedeelten van het pad Naaldwijk—Monster (het zg. Monstersche pad) zouden in dezen trant kunnen worden verbeterd.

Foto 11

Dergelijke mooie vaarten had het Westland er voorheen zeker wel honderd; thans zijn er nog slechts enkele, en dan nog maar over korten afstand, in hun ouden fraaien staat bewaard gebleven. Aan beide zijden der vaarten zijn de boomgaarden van voorheen vervangen door kassen, doch men ziet deze niet op de foto, wijl links een muur met er voor geplante boomen de kassen afschermt en rechts een rij vruchtboomen zulks doet.