vergaderplaats, waar zich, één voor één, de broeders en zusters, die van 't stemrecht verkiezen gebruik te maken, bij hem vervoegen en hem zeggen, wien zij tot leeraar wenschen. Vervolgens wordt aan de alzoo aangewezenen de gelegenheid gegeven, om hun bezwaren kenbaar te maken. Vallen er daardoor eenigen af en blijven er b.v. niet meer dan zes over, dan legt men hnn zes bijbels voor, in een waarvan een papiertje verborgen is: wie nu dezen bijbel treft is de benoemde. Of zij daarbij aan een bijzonderen invloed van den Heiligen Geest gelooven, is niet recht duidelijk : toch vertelden zij mij van iemand, die voor zeer begeerig naar het leeraarsambt en voor zeer eerzuchtig doorging, dat hij bij zulk een gelegenheid er toe geleicl werd, om de eerste vijf bijbels voorbij te gaan en den laatsten te kiezen, die evenwel het gewenschte lot niet bevatte.

Al de drie afdeelingen staande weerloosheid voor, onthouden zich van den eed en handhaven de tucht letterlijk volgens Matth. XVIII vs. 15 tot 17. De oude Mennisten, die het talrijkst en 't minst gestreng zijn, brengen bij de staatsverkiezingen mede hun stem uit en mogen de betrekkingen van schoolopziener of commissaris over de wegen waarnemen, maar geen rechterlijk ambt bekleeden. Hunne leeraars echter nemen aan de genoemde verkiezingen geen deel. Wel leenen zij op pand, maar nooit nemen zij schriftelijke obligaties, 't Voeren van een proces , het houden van slaven en 't gebruik van sterken drank , achten zij ongeoorloofd.

Buurman Peter, een flinke boer die tot hunne ge-