Maar wat hier beoogd wordt, bestaat reeds. De iulandsche Christenen kunnen thans even goed als alle overige inlanders kosteloos procedeeren, waartoe hun de vergunning wordt verleend op een bewijs van onvermogen afgegeven door een Europeesch of inlandsch politiehoofd. Ik verwijs den heer van Nunen naar de artt. 233 en 234 van het inlandsch reglement en naar de verschillende reglementen op de Buitenbezittingen van kracht, waarin de kostelooze procedure eveneens geregeld is. Aan den wensch sub 5o. behoeft niet meer te worden voldaan. Reeds jaren lang is er gevolg aan gegeven. Ilias post Homerum geldt van den vijfden grondslag.

Een treurige alinea, die vijfde der proeve. Nevens de • armoede bet hospitaal ! Doel is dat de iulandsche Christenen verpleegd zullen kunnen worden in de militaire hospitalen, waar zoowel Europeanen als inlanders thans reeds opgenomen worden, want burgerlijke hospitalen speciaal voor Europeanen kent men in Indië niet. Is de bedoeling hen te doen verblijven in de ziekenzalen voor de onvermogende Europeanen bestemd, dan kan daartegen weinig bezwaar bestaan, zeker niet van de zijde der zieken. Les raalades fraternisent.

Maar voor soortgelijke bepalingen als sub 5o. bedoeld is geene wijziging noodig van het Regeerings-Reglement. Deels bestaan ze reeds, deels vuile men de huishoudelijke reglementen zoo noodig aan.

Sub 6. Wil de voorsteller der grondslagen eener nieuwe regeling door no. 3 de iulandsche Christenen voortdurend laten blijven in denzelfden rechtstoestand als de overige inlanders, publiek- en privaatrechtelijk, dan vloeit hieruit reeds voort dat zij behooren onder de rechtsmacht der iulandsche rechters. Om toch geen twijfel over te laten, dat iulandsche Christenen door iulandsche en niet door Europeesche rechtscolleges zullen worden geoordeeld, strekt de bepaling initio no. 6 en hierdoor wordt een toestand perpetuëel bestendigd, die door velen een euvel wordt genoemd sedert jaren en waarin velen juist in de eerste plaats verandering willen zien gebracht. En was het den heer van Nunen dan onbekend dat juist déze omstandigheid wel