maar de vader zou bij zijn dood het geheele vermogen in vreemde handen mogen doen overgaan! En dat wel door een enkele akte, van wier bestaan niemand behoeft af te weten. Aan de onterfde zoons wordt de gelegenheid ontnomen, hun ongehuwde zusters te onderhouden en de voor haar uithuwelijking noodzakelijke kosten te betalen!

De bedoeling, waarmede dergelijke testamenten gemaakt worden, is duidelijk. Het werd reeds vroeger opgemerkt en de praktijk bewijst het, dat deze bedoeling geen andere is dan om de boedelkamer uit de nalatenschap te weren. Immers heeft onterving plaats, dan is het steeds vaji zoons wier minderjarigheid bemoeienis van de boedelkamer zou te weeg brengen. De tot universeel erfgenaam benoemde is altoos een meerderjarige, met wien de boedelkamer geen bemoeienis heeft. Dit pleit zeker niet voor de populariteit der boedelkamers onder Chineezen Men zou echter te ver gaan door, ter verklaring van dit feit, uitsluitend te zoeken naar handelingen van Chineesche en Europeesche leden of van agenten der boedelkamers, welke het daglicht niet kunnen verdragen. Veeleer schijnt een complex van oorzaken in den loop der tijden een ongunstige meening te hebben doen ontstaan. Zeker is het dat er een verkeerde praktijk en een verkeerde wetgeving is. Een verkeerde praktijk, die zich openbaart in het streven der boedelkamers, om Chineesche nalatenschappen als vacant ten behoeve van het Chineesche hospitaal in beheer te nemen. Een nalatenschap valt open, slechts een of meer vrouwelijke bloedverwanten kunnen aanspraken doen gelden. Dan heet het, de vrouw heeft geen recht van erven. Of wel, er zijn mannelijke bloedverwanten, doch alleen van moederszijde. Dan luidt liet: doordien de moeder tengevolge van haar huwelijk uit haar familie getreden is, bestaan er geen betrekkingen tusschen haar en hare afstammelingen eenerzijds, en haar eigen verwanten anderzijds. Een vrouw sterft, alleen haar man doet aanspraken op hare nalatenschap gelden. Dan wordt cr gezegd: artikel 832 Burg. wetb., dat het recht van erven aan den langstlevenden echtgenoot toekent, is op Chineezen niet