door de positie te verbeteren van hen. die deel znllen uitmaken van die Raden, behoeft waarlijk geen betoog.

Worden de Raden van Justitie samengesteld uit leden, die niet, hetzij om bevordering, hetzij om de landraden van voorzitters te voorzien, weer spoedig uit hun betrekking geroepen worden, dan zal de vorming van een eenigszins blijvend personeel, zoo noodig en wenschelijk voor een goede rechtspraak, verzekerd zijn. Maar tevens, het hoogere standpunt in aanmerking nemende dat dan de Raden van Justitie zullen innemen, zal het mogelijk zijn tot inkrimping van het Hooggerechtshof over te gaan. Allen zullen het wel hierover eens zijn, dat alleen zij, die in de juridische wetenschap het hoogste bereikt hebben, in een opperreehtelijk college mogen zitting nemen. Maar nu bedenke men, dat van de pl. m. 150 leden, waaruit het kleine korps rechterlijke ambtenaren in het onmetelijke Indië bestaat, niet minder dan 19 dignitarissen noodig zijn om de samenstelling van het Hof en van het parket van den procureurgeneraal voltallig te maken. Welk een verschil met Nederland, waar de Hooge Raad en het parket van den procureur-generaal wel uit een gelijk aantal dignitarissen bestaan, maar op een korps van ruim 600 ambtenaren! Bovendien zijn in Indië allerlei factoren werkzaam, die aan wetenschappelijke vorming in den weg staan. Let men daarbij op de eenzijdige richting, die de meeste indische rechterlijke ambtenaren gedwongenzijntenemen, waarop zooeven de aandacht werd gevestigd, dan laat het zich begrijpen, dat de bewering geuit is, dat het niet mogelijk is, om alle plaatsen in het uitgebreide Hooggerechtshof te doen innemen door mannen, die door den omvang van hun wetenschap inderdaad gerechtigd zijn, om aan het hoofd der rechtspraak te staan. Pin toch is uitgebreidheid van kennis daarvoor een onmisbare voorwaarde. Alleen door het supérieure van zijn rechtspraak zal een hoogste rechtscollege de jurisprudentie kunnen beheerschen. Tucht op dit gebied is een wanbegrip. Het alles belieerschende vraagstuk der revisie van vonnissen, in misdrijfzaken door de inlandsche Rechtbanken gewezen, heeft