kele gevallen uitgezonderd, waar de conclusie noodzakelijk uit de praemisse moet volgen, kan de major nooit met bepaaldheid, met vaststelling van alle bizonderheden welke steeds voor de conclusie noodig zijn, met opgave van alle beperkingen die het concreete geval medebrengt, worden opgemaakt. Hierbij gaat men niet uit van den major van een syllogisme en ziet of de minor daarin geheel opgaat, daardoor geheel bedekt wordt, maar het bewezene feit voor oogen houdende stelt de rechter zich de vraag, of naar de wetten der ervaring en der logika het te bewijzen feit daaruit mag worden afgeleid. Men kan b. v. wel in liet algemeen zeggen, dat bezit van goederen, waarvan vaststaat dat ze ontvreemd zijn, op den dader van den diefstal wijst, doch moet er in één adem bijvoegen: „onder zekere omstandigheden". En die „ zékere omstandigheden 11 zijn ver uiteenloopend, kunnen alleen en eerst met het oog op het concreete feit worden vastgesteld; juist door die omstandigheden krijgt het feit de kracht van aanwijzing. Bauer merkte reeds op, dat „der Obersatz in der That schon die Schlussfolge enthitlt". ( 1 )

De voorwaarde, waarvan de toepassing van een syllogisme

(') Bauer, Anzeigenbeweis p. 136. Verg. Stephen, General vieuw etc. p. 237: „The general observations which men make on the world in which they live — the world of things and the world of men — are embodied, more or less expressly and consciously in a number of general assertions. These general assertions form the major propositions (tacit for the most part) of the conelusions, which it is one great business of our lives to draw; and whatever is capable of being made in a minor corresponding to one of these general propositions is evidence of the truth of the conclusion. The major propositions are of very different degrees of authenticity. Many of them are false. Few of them, except those which relate to comparatively simple phenomena, such as the relations of space and number, are perfectly explicit, allmost all require qualifications and reservations, which are seliom expressed, and, indeed, are ƒ ar from being clearly understood". Deze „qualifications and reservations" kunnen alleen, wanneer het concreete geval gegeven is eerst vastgesteld worden. Verg. mede Bauer, Anzeigenbeweis p. 165, Lehrbuck § 168.