ï.uuilen blootgesteld lijn. Hoe berekend was zulk cene openbaring niet, om het hart der toen nog bloode Discipelen met kleinmoedigheid en versaagdheid te vervullen. Onze Heiland gevoelde dit, las het mogelijk op huu bedrukt gelaat, en daar het zijne bedoeling niet was of wezen kon, om hunneu moed uit te dooven , maar veeleer aan le vuren, zoo tracht Hij hun, overeenkomstig zijne gewone leerwysheid, daartegen aanstonds een opbeurend tegenwigt te geven. Blijkbaar is dit de bedoeling in hel 23° vers. In hel eerste lid vermaant Hij hen, om standvastig, maar voorzigtig tevens in hun werk te volharden, en bij opkomende vervolgingen de wijk uit de cene naar de andere stad te nemen. Door het opvolgen van dien maatregel was hunne veiligheid althans zoo lang gewaarborgd, als er er nog eene stad in Israël over was, die zij niet aangedaan hadden. En langer behoefde het niet, want — onder een plegtig voorwaar verzekert jezus het hun — vóór het voleindigen van hunne reis door Israëls steden zou Hij gekomen zijn. Het doel dezer laatste verzekering is blijkbaar geen ander, dan volkomene geruststelling der leerlingen. Diensvolgens moet het komen hier noodzakelijk zoodanige uitkomst zijn, waardoor zy zich voor altijd aan alle vrees en gevaar ontheven konden achten. En waaraan zouden wij bij deze uitkomst nu nader denken, waarin kon zij vooral, wanneer wij aan hel verband denken, anders bestaan, dan in de zegepraal der zaak, waarvoor zij zich thans leed en vervolging moesten getroosten , de zegepraal van zijne zaak als Messias? De wyze hoe, cn de onderscheidene bijzondere daadzaken, waardoor die zegepraal daargesleld worden zou, bij uitnemendheid zijne geduchte strafoefening over het Joodschc volk,