zijne gemeente of aan een enkel lid der zelve meer dan vroeger in zijne heerlijkheid kenbaar maakt, waardoor Hij dus als Messias voor die meer te voorschijn komt (53). Zóó kwam Hij meer en krachtiger dan vroeger voor de Joden ten voorschyn, loen Jeruzalem met zijnen tempel verwoest werd. In die gebeurtenis toch, zoo geducht, zoo vreeselijk, -zagen zij lot hunne ontzetting Hem zijne dikwijls tot hen gerigte dreigende en waarschuwende voorspelling vervullen. Zóó was het een meerder en krachtiger te-voorschijn-komen van Hem voor zijne leerlingen, toen de geest aan hen medegedeeld en over hen uitgestort werd; want nu zagen zij Hem de waarheid zijner woorden bevestigen. Zóó komt Hij insgelijks voor eiken Christen bij den dood; want, is het nu nog niet geopenbaard, wat wij zijn zullen, wij weten, met dat tijdstip zal Hij geopenbaard worden , en wij zullen Hem gelijk wezen, wtfnt wij zullen Hem zien, gelijk Hij is (54). Zóó eindelijk zal Hij inzonderheid dan voor ons en voor allen te voorschijn komen, wanneer de tegenwoordige bedeeling af'geloopen, en de voleindiging der eeuwen daar is, want luisterrijk zal zijne wereldregierlijke waardigheid en werkzaamheid alsdan door Hem in 't licht worden se-

C5

sleld ; algemeen en daardoor treffend zal het blijkbaar zijn en erkend worden, dat de Vader al het oordeel den Zoon gegeven heeft (55).

(63) Dit komen van jezus , waarvan ir» het Nieuwe Verbond zoo veel sprake is, is dus ook een wezenlijk komen, maar een komen , 't welk niet altijd voor aller oogen aanschouwbaar is ; dewijl het juist niet altijd een zinnelijk komen is, maar gewoonlijk een geestelijk komen van den geestelijken Heiland. ^

f54) 1 Joh. III: 2. (55) Joh. V: 22.