dier Hervorming zelve, en zouden dan nu ook gaarne overgaan lol liet geven van eenig verslag omtrent het werk -van den Heer b. t. lublink weddik, Pred'. bij de Evangelisch Lulhersche Gemeente te Amsterdam, over het leven en hedrijf van Dr. m. luther (I Deel, Amst. 1838), ware het niet, dat wij, wegens de belangrijkheid van het onderwerp zoowel, als van deszelfs behandeling, eene afzonderlijke beschouwing van dit werk eerlang onzen Lezeren hoopten te kunnen aanbieden.

Tot de tijden der Hervorming heeft betrekking de eerste aflevering van het werk: Kerkelijk Dordrecht, eene bijdrage tot de geschiedenis der Faderlandsche Hervormde Kerk, sedert het jaar 1572, door g. d. i. schotel , Pred*. te Lage Zicalmce. Deze aflevering toch geeft ons een overzigt der staatkundige en godsdienstige gesteldheid van Dordrecht, korten tijd voor en bij de invoering der Hervorming aldaar, uit hetwelk blijkt, dat ook in die stad in 't bijzonder wel reeds, schoon met weinig in 't oog vallenden invloed, ter voorbereiding voor de Hervorming was voorgewerkt, dat al zeer vroeg aldaar, vooral door handelsbetrekkingen, luthers werkzaamheid en leer bekend werd en ingang vond, doch ook daar weldra met kracht werd onderdrukt , lot dat de verschijning der Watergeuzen en de overgang der stad tot de partij van oranje eene belangrijke verademing verschafte. De gelukkig en met veel kennis van zaken aangevangene bewerking belooft ons ook door het vervolg des werks zeer sehalbare bijdragen tot de Kerkelijke Geschiedenis, vooral onzes Vaderlands 5 gelijk het in 't algemeen niet dan zeer wenschelijk is, dat belangrijke bijzondere punten hoe langer zoo meer in het licht gesteld worden, dewijl er van daar ook over het geheel meerder licht weerkaatst.

Aan den Heer w. w. munting , Pred'. te Leiden,