spreken -vooral hen lot Je levendigste en helderste bewustheid bragt van hunne betrekking en bestemming, in de andere, hoe Hij door daden meest zijne gehcele vroegere leiding bevestigde en hen ter uitoefening hunner bestemming sterkte. Na al het reeds gezegde zal ik over beide nu niet zoo uitvoerig, als anderzins noodig ware, behoeven te wezen.

VII.

De laatste gesprekken van jezus met zijne Jongeren waren in derzelver geheel en in derzelver bijzondere deelen allezins geschikt om de zijnen en tot de levendigste en tot de helderste bewustheid te brengen van hunne betrekking en bestemming.

Het geheel dier gesprekken moest gewis deze bewustheid tot den hoogsten graad van levendigheid opvoeren. — Of welk oogenblik is geschikter om regtgeaarde zonen hunne innige en onverbrekelijke verbindtenis met hunnen wijzen en braven vader op het allerlevendigst te doen gevoelen, en hen tevens door hunne gezamenlijke betrekking op hem tot standvastige broederliefde te vereenigen, dan die heilige en aandoenlijke ure, waarin de vader hun zelf bekend maakt, dat hij gaat sterven? Is het niet dan, dat de kracht zijner liefde en het gevoel van alles, wat zij aan hem te danken hebben, met onweerstaanbaar vermogen geheel hun gemoed vermeestert en zij, nu meer dan ooit beseffende, wat het zij, zonen van dien vader te zijn, elkander bij zijn sterfbed de hand der eeuwige broedertrouwe geven? Was jezus dus meer dan de beste der aardsche vaders, was Hij de vertegenwoordiger des hemelschen Vaders voor de zijnen, dan was het wel niet anders mogelijk, of die ure moest de zijnen